Ana Sayfa BORSA Yurt İçinde Artan Riskler Öncülüğünde Hava Negatif

Yurt İçinde Artan Riskler Öncülüğünde Hava Negatif

36
Paylaş

Anadolu Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Çin ile ABD arasında anlaşma sağlanamaması ile küresel piyasalarda azalan risk iştahı yurt içinde yükselişini sürdüren 5 yıllık CDS’ler ve kurların önderliğinde İstanbul seçimlerinin belirsizliğinde de kendini göstermeye devam ediyor.

ABD’nin Çin’den kalan 325 milyar dolarlık üründe vergi oranlarını artırmaya hazırlandığı haberleri sonrasında Trump, henüz karar vermediğini 28-29 Haziran’da Japonya’da düzenlenecek G-20 liderler zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını açıkladı. ABD’nin 200 milyar dolarlık üründeki vergi artırımına ise Çin’in 60 milyar dolarlık ABD ürününde %5-25 vergi artışına gitme kararı aldığını görüyoruz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerin devam edeceği belirtilirken Çin dışişleri bakanının müzakerelerin eşitlik temelinde yürütülmesi gerektiğine yönelik sözlerini görüyoruz.
Bugün yurt içinde açıklanacak Mart ayı sanayi üretimini izleyeceğiz. Mart ayında arındırılmamış sanayi üretiminin %5,5 düşmesi beklenirken takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde düşüşün %3,8’de kalması bekleniyor. Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış verilerle yıllık düşüş %5,1 olarak gerçekleşmişti. İlk çeyrek bilançolarının tamamlandığı ve pek çok yabancı kurumun bu yıl için GSYH’daki daralma beklentilerini %1,5-%2,5 bandına revize ettikleri bugünlerde sanayi üretimini büyüme beklentileri açısından önemsiyoruz. Yurtdışında da bugün Euro Bölgesi sanayi üretimini ve Almanya’da ZEW Beklenti endeksini takip edeceğiz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için TCMB’nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını ve bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalıştığına yönelik Reuters’da yer alan haber sonrasında hükümetten bu konu hakkında açıklama gelmezken Türkiye’nin 5 yıllık CDS’lerinde 500’ün üzerine yükseliş yaşanırken USD/TL’de dün 5,96’dan 6,15’e kadar çıkış yaşandı. Bu sabah ise işlemler 6,10’a yakın seviyelerden geçmekte. Reuters’da yer alan haberin etkisiyle dün BIST100’de %2,54’lük değer kaybıyla kapanış 86.283’den gerçekleşti. Bu sabah küresel piyasalardaki nispeten sakin havaya karşılık TCMB’nin düşen döviz rezervleri ile Reuters haberinin tepki alımlarını sınırlayacağını, risk algısının düşük seviyelerde kalmasına yol açacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’nin, ABD’den gelen talep üzerine Rus S-400 füze savunma sisteminin teslimatını alma konusunda erteleme seçeneğini değerlendirdiği öne sürüldü. Konu hakkındaki gelişmeler ve Hazine’nin bugün yapacağı ihaleler piyasanın odağında olacak.

Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
http://www.anadoluyatirim.com.tr/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.