Ana Sayfa PİYASALAR Küresel Piyasalarda Tepki Alımları Devam Ediyor

Küresel Piyasalarda Tepki Alımları Devam Ediyor

33
Paylaş

ABD’nin Çin’den kalan 325 milyar dolarlık üründe vergi oranlarını artırılması konusunda Trump’ın henüz karar vermediği 28-29 Haziran’da Japonya’da düzenlenecek G-20 liderler zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını açıklaması dün küresel piyasalarda tepki alımlarını sağlamış durumda. Trump, Çin ile olan ticaret görüşmelerinin sekteye uğramadığını söylerken ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in yakın zamanda Çin’de yeni bir ticaret toplantısı yapmayı planladığı belirtiliyor. Trump’ın açıklamaları ile küresel piyasalarda dün başlayan tepkinin bugün de devamını görüyoruz. Dünü %1’e yakın seviyelerde primle kapatan ABD endekslerinde bu sabah vadeli işlemlerde yükseliş %0,2 ile devam ederken Şangay’da %1,5’e Nikkei’de %0,5’e varan yükseliş var.

Türkiye’nin, ABD’den gelen talep üzerine Rus S-400 füze savunma sisteminin teslimatını alma konusunda erteleme seçeneğini değerlendirdiğine yönelik basında yer alan haberlerin yurt içinde risk iştahında dün bir miktar toparlanma sağladığını izledik. Güne 6,10 civarında başlayan USD/TL’de akşam saatlerinde 5,99’un altına gerileme yaşanırken BIST100’de 88.023 puana kadar toparlanmaya öncülük etmiş oldu. Kambiyo işlemlerinde satış tutarı üzerinden %0,1 BSMV uygulama kararı ile USD/TL’de işlemler 6,07’nin üzerinde. Bankaların kendi aralarında ve Hazine’ye yapılan kambiyo satışlarında ve döviz kredisi ödemesinde kredi veren bankanın kredi alanlara kambiyo satışında ise BSMV %0 olacak. USD/TL’de teknik görünümü 5,95 üzerinde TL açısından negatif bulmaya devam ediyoruz. BIST’te tepki alımlarının devamı için 88.000 üzerine yerleşme görmeliyiz.

Yurt içinde işsizlik oranı ile merkezi yönetim bütçesinin Nisan ayı sonuçlarını takip edeceğiz. Mart ayında bütçe açığı yerel seçimler öncesinde harcamaların artırılması nedeniyle 24,5 milyar TL olarak gerçekleşmiş, faiz dışı denge ise 13 milyar TL açık vermişti. İlk üç ayda ise bütçe 36 milyar TL açık verirken faiz dışı denge 2,8 milyar TL açık vermişti. Hükümetin yılsonunda kümülede 80,6 milyar TL bütçe açığına karşılık 36,7 milyar TL faiz dışı fazla hedefi olduğunu dikkate aldığımızda ilk çeyrekte %45’ine ulaşılmış olması kaygıları artırmıştı. Nisan ayında Mart ayına göre daha düşük bütçe açığının gerçekleşeceğini tahmin ederken İstanbul seçimleri nedeniyle Mayıs ve Haziran ayında bütçe açığı ile ilgili kaygıların artabileceğini tahmin ediyoruz. Ocak ayında %14,7’ye çıkan işsizlik oranın Şubat ayındaki gerçekleşmesi yapısal sorunlar anlamında izlenmeye devam edilecek.

Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
http://www.anadoluyatirim.com.tr/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.