Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Banvit Şirket Bilgi Notu

Banvit Şirket Bilgi Notu

26
Paylaş

Banvit, geçen hafta cuma günü 2019/03 dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 1Ç19’da 58 milyon TL FAVÖK (yıllık +%22) ve tek seferlik yazdığı 22,8 milyon TL rekabet kurulu cezası sonrası 13,6 milyon TL zarar etti. Şirket yönetimi ile ileriye dönük iş modeli ve görünümünü görüştük.

Satış gelirleri ve beklentileri: 1Ç19’da önceki yılın aynı dönemine göre %30 artış, önceki çeyreğe göre %2 azalışla 772,6 milyon TL satış geliri elde eden şirket, 2019 yılı için 3,5 – 3,7 milyar TL satış geliri hedeflemekte. İlk çeyreğin şirket için en düşük sezon olduğu göz önüne alındığında, söz konusu beklentiye ulaşılabileceğini düşünüyoruz. 1Ç19’da düşük seyreden talebe karşın, satışların yaz ayları itibariyle 3. çeyreğe kadar yüksek seyrettiği görülüyor (satış miktarlarını etkileyen bir diğer faktör de yüksek et ve balık fiyatları). Mevsimsellikten ayrı olarak önümüzdeki çeyrekler için ürün fiyatlamasının kritik etkisi olacaktır – 1Ç19’da fiyatlarda değişiklik yapmayan şirket, Nisan ayı başında sadece gelirlere değil marjlara da etkisi olumlu olacak %35 oranında fiyat ayarlaması yapmıştır.
FAVÖK ve marjlar: Şirketin sürdürülebilir FAVÖK marjı %10 olup, 1Ç19’da %7,6 olarak gerçekleşmiştir. 1Ç19’da düşük sezonla birlikte fiyat artışları yapılmamış olup, %26 asgari ücret zammı gerçekleşmiştir. Ancak, nisan ayı başında yapılan güçlü fiyat artışları ve yüksek satış miktarı 2Ç19’da marjların yukarı gitmesini sağlayabilir. Aynı zamanda, şirketin bu yıl sürdürülebilir FAVÖK marjının üzerinde bir marj rakamı yakalayabileceğini düşünüyoruz.

Maliyet yapısı: Toplam maliyetlerin %55’i yem, bunun da yarısı mısır (yerli tedarik) ve diğer yarısı soya küspesidir. Küresel soya fiyatları sene başından beri %17 oranında, Türk Lirası bazında ise %2 düşmüştür. Diğer taraftan, Türkiye mısır fiyatları yerel düzenleyiciler tarafından kontrol edilmekte olup yıllık %37 artış (TL bazında) kaydetmiştir. Toprak Mahsülleri Ofisi pazar fiyatlarına %30 indirim uygulamaktadır. Sonuç olarak şirketin maliyet fiyatlandırma trendi uyguladığı fiyat artışlarının oldukça altında gözükmektedir.
Bilanço: Şirketin yabancı para borcu bulunmayıp, mevcut borçlar düşük faiz oranları ile sabitlenmiştir. Net Borç/FAVÖK’ü 0,4 ile düşük seviyededir. İlaveten Şirket güçlü nakit akışı ile yılsonunda net borç kalmamasını öngörmektedir. Şirketin net yabancı para pozisyonu az da olsa eksidedir.

Değerleme ve sonuç: Hissenin önümüzdeki çeyreklere yönelik cazip beklentileri henüz fiyatlanmadığını düşünüyoruz. 2019 yılı için 3,6 milyar TL satış geliri beklentisi, %11 FAVÖK marjı beklentisiyle 396 milyon TL FAVÖK yaratması makul görünmektedir. Yılsonunda 50 milyon TL net borcu olacağı varsayımı altında hisse 3,0x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir (uluslararası benzerlerinin ortalama çarpanı, bu oranının 2 katı).

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.gedik.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.