Ana Sayfa HABERLER Türkiye’deki Limanlara 350 Bin turistin Gelmesi Planlanıyor

Türkiye’deki Limanlara 350 Bin turistin Gelmesi Planlanıyor

124
Paylaş

Türkiye, 35 milyar dolarlık bir piyasayı barındıran kruvaziyer gemilerinin yeniden uğrak mekanı olmaya hazırlanıyor. 2013 yılından sonra Türkiye limanlarından tek tek çekilen kruvaziyerler, rotalarını yeniden Türkiye’ye çevirmeye başladı. 2019-2020 yıllarında Türkiye’deki limanlara 350 gemiden 350 bin turistin gelmesi planlanıyor.

Kruvaziyer turizmin öneminin altını çizen Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk “Kruvaziyer, 35 milyar dolarlık bir market, bir piyasa. Her sene neredeyse yüzde 15 oranında artan bir turizm şekli haline geldi. Artık insanlar klasikleşen otel, deniz, kum, güneş yerine daha farklı bir turizm şekli arayışına girmişti ve onun neticesinde bu artışları her sene gözlemlemekteydik. Dolayısıyla Türkiye olarak, bölgemizde de İzmir olarak kruvaziyer turizmin ne kadar önemli olduğu aşikar. İzmir’de 3 bin kişiyle başlayan kruvaziyer turizmi 2013’te 600 bin kişiye ulaştı. Tüm Türkiye’de 2 milyon 250 bin yolcuya kadar da ilerledi. 2013’ten sonra Türkiye hakkında ön yargılar ve yanlış imajdan dolayı maalesef kaybetmeye başladık. Kruvaziyer hatlar birer birer çekilmeye başladı. Tabii ki tek kriter bu değil. Altyapı sorunlarımız vardı. Özellikle İstanbul’daki kruvaziyer limanlar konusunda sıkıntı vardı. Dolayısıyla düşüşe geçti” dedi.

Öztürk, “Aldığımız bilgilere göre bunu net olarak söyleyebilirim; 2020-2021 yıllarında eski günlerimize döneceğiz. Şu anda Antalya, Bodrum, Marmaris’e her hafta birer gemi geliyor. Özellikle Kuşadası bizim göz bebeğimiz. Bu sene 350 gemiden 230’u Kuşadası’na gelecek. İzmir için şu ana kadar gelen bir sefer talimatı söz konusu değil ama biz bunu takip ediyoruz. Sonuç olarak İzmir de bizim limanımız, Kuşadası da, İstanbul da, Ayvalık da, Antalya da bizim limanımız. Bu aşamada duruma genel anlamda bakmak gerektiğini düşünüyorum. Bir limana geldiklerinde Türkiye’de güvenlikle ilgili bir problemin olmadığını görecek ve diğer limanlara da geçecekler. Bir hat, Türkiye’yi uğrak yapmaya başlarsa diğerleri de onları takip edecek. Türkiye tarihi bir ülke. Doğal zenginlikleri müthiş bir ülke. Ucuz bir ülke ve Türk insanının kültürünü, ahlakını bir kenara koyduğunuzda bunların hepsini içeren başka bir destinasyonu bulmanız zor. Dolayısıyla önünde sonunda gelecekler. Bize ihtiyaçları var.” ifadelerini kaydetti.