Ana Sayfa PİYASALAR PPK’dan Faiz Değişikliği Beklenmiyor

PPK’dan Faiz Değişikliği Beklenmiyor

51
Paylaş

QNB Finansinvest Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

BIST 100: Endeksin yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. ABD-Türkiye arasında karşılıklı açıklamalarla devam eden gerginlik endekste kar satışlarını getirirken, başlayan düzeltme hareketinin devam edebileceğini tahmin ediyoruz. 92.500 ve 91.500 destekler, 93,100 ise direnç seviyesi olarak izlenebilir…

Gözler PPK’nın faiz kararında…

TL Bonolar: TCMB’den bugün faiz değişimi öngörülmediğinden, kararın tahvil-bono faizleri üzerinde belirgin bir etki yaratmasını beklemeyiz. Gösterge tahvil faizinde %22,50, 10 yıllık tahvil faizinde ise %17,40 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir…

USD/TL: TL dolar karşısında GOÜ para birimlerine görece olumsuz bir seyir izlerken, USD/TL yeniden 5,80’in üzerine yöneldi. Jeopolitik riskler nedeniyle TL’de toparlanma çabası sınırlı kalabilir. Kısa vadede kurda 5,72 destek, 5,85 ve 5,92 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

EUR/USD: Parite 1,13-1,14 bandındaki seyrine devam ediyor. Fed’in güvercinvari duruş sergilemesi ile kısa vadeli görünüm Euro lehine. 1,1325 direncini yukarı kırmayı deneyen paritede bu seviye üzerinde yükseliş 1,14 direncine doğru devam edebilir. 1,13 destek seviyesi olarak geçerli…

PPK faiz kararını açıklayacak. Faizlerde bir değişiklik beklemiyoruz…

ABD’de TÜFE verisi açıklanacak…

%18,15’e gerileyen 10 yıllık tahvil faizi son 1,5 ayın en düşük seviyelerinde…

SAAT BÖLGE VERİ DÖNEM BEKLENTİ ÖNCEKİ
14:00 Türkiye TCMB Politika Faiz Oranı Haziran %24,0 %24,0
15:30 ABD TÜFE (aylık) Mayıs %0,1 %0,3
15:30 ABD TÜFE (yıllık) Mayıs %1,9 %2,0

ABD ile Türkiye arasında S-400 hava savunma sistemine yönelik gerginlik artarken, yurtiçi piyasaları negatif etkiliyor. BIST’te 10 bin puanı aşan yükseliş sonrası kar satışları gelirken, bugün de benzer eğilim devam edebilir. TCMB’den faiz değişimi beklenmediğinden kararın yurtiçi piyasalar üzerinde belirgin bir etkiye neden olmasını beklemeyiz. TCMB’nin toplantı metninde önümüzdeki dönem para politikasının seyri açısından vereceği mesajlar takip edilecek.

BIST 100 Endeksi ABD ile gerginliğin devam ediyor olması nedeniyle son dönemki yaşanan yükselişin ardından düzeltme hareketi gerçekleştirdi. Bu sabah Asya borsaları hafif ekside işlem görürken, endeksin daha dengeli bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Ancak gün içerisinde kâr satışlarının geldiğini görebiliriz. Teknik olarak endekste 93.100 ve 94.000 direnç haline geldi. 92.500 destek konumunda iken, bu seviyenin aşağı kırılması halinde 91.500 desteğine doğru geri çekilme yaşanabileceğinden 92.500 mevcut trade pozisyonları için stop loss olarak izlenebilir.

TCMB’den bugün faiz değişimi öngörülmediğinden, kararlar tahvil-bono faizleri üzerinde belirgin bir etkiye neden olmayabilir. Tahvil-bono faizleri TL’nin seyrine paralel hareketini sürdürecektir. Gösterge tahvil faizinde %22,50, 10 yıllık tahvil faizinde ise %17,40 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Fed’in güvencinvari duruş sergilemesi ABD tahvil faizlerinde yükselişi sınırlıyor.

EUR/USD 1,13 seviyesinden destek bulmaya devam ediyor. Fed’den faiz indirim beklentileri ile kısa vadede Euro dolar karşısında olumlu bir seyir izliyor. 1,13 desteğinin üzerinde 1,14 direnç olmayı sürdürüyor. Jeopolitik gelişmelerin etkisiyle TL gelişmekte olan ülke para birimlerine görece olumsuz bir seyir izlerken, USD/TL 5,80’in altında kalıcı olmakta zorlanıyor. Kısa vadede TL’de olası toparlanma çabasının sınırlı kaldığını görebiliriz. USD/TL’de 5,72 destek, 5,85 ve 5,92 direnç seviyesi olarak izlenebilir. EUR/TL’de ise 6,50 destek, 6,65 direnç seviyesi olarak öne çıkıyor.

ABD-Çin arasında ticaret gerginliği devam ederken, petrol fiyatları küresel büyümeye yönelik endişeler nedeniyle zayıf bir seyir izliyor. Brent petrolde 60,2 dolar ana destek konumunda iken, bu seviyenin aşağı kırılması halinde satış baskısının arttığını görebiliriz. 63 dolar ise direnç haline geldi. Son dönemde altın onsun güvenli liman algılamalarından destek bulduğunu görüyoruz. 1325 dolar desteğinin altını test eden altın ons fiyatları yeniden bu seviyenin üzerine tepki vermiş durumda. 1325 dolar desteğinin üzerinde kalması kısa vadeli görünümü açısından önemli. 1345 dolar direncine doğru ise kâr satışlarının geldiğini görebiliriz. Gram TL bazında ise 247 TL’nin altında 242 TL destek, 253 TL direnç olarak izlenebilir.

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli görünüm 90.600 üzerinde güçlü. Hisse yoğun fonlarda yükselişlerde pozisyonlar azaltılabilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde esnek fonları tercih edebilir.

QNB Finansinvest
https://www.qnbfi.com/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.