Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Nedir?

1190
Paylaş

Teknik analiz, fiyat, hacim gibi göstergelerden hareketle, geçmiş dönem piyasa hareketlerinin analiz edilip konsolide edilerek geleceğe yönelik fiyat tahminleri yapılmasıdır.

Bu noktadan hareket ile çeşitli grafik oluşumlarından ve istatistiksel yöntemlerden faydalanılır. Grafikler üzerinde geçmiş fiyat hareketleri nedeniyle ortaya çıkan oluşumların gelecek için gösterge oluşturduğu, dolayısıyla bu tür oluşumların alım-satım için gösterge olarak kullanılabileceği varsayımına dayanır.

Bu tür analizler, örneğin, geçmişte gerçekleşen en düşük fiyatların, diğer bir deyişle fiyatların yükselmeye başladığı noktaların “destek noktası” olduğu, dolayısıyla alım için bu noktaların beklenmesi (kriter olması) gerektiğini, yine geçmişte gerçekleşen en yüksek fiyatların “direnç” noktası olduğunu ve satım için dikkate alınması gerektiğini öngörür.

Teknik analize dayalı tahminlerde dikkat edilmesi gereken en önemli detay fiyat ve hacim dengesidir. Ekonominin ve dolayısıyla piyasaların temel prensibi olan arz talep dengesi analiz edilirken teknik analiz göstergelerinden olan hacim (volüme) indikatörü gözden kaçırılmamalıdır.