Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ İçerden Öğrenenlerin Ticareti Nedir?

İçerden Öğrenenlerin Ticareti Nedir?

6
Paylaş

İçeriden Öğrenenlerin Ticareti (Insider Trading)

Borsa üzerinden örnek vermek gerekirse, İçeriden Öğrenenlerin Ticareti (insider trading), borsa pay piyasalarında işlem gören hisse senetlerinin değerini etkileyebilecek, hali hazırda kamuya açıklanmamış bilgileri kendisine veya üçüncü kişilere yarar sağlamak amacı ile kullanarak, borsada işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak veya bir zararı ortadan kaldırmaktır.

Bu kural altın, petrol, tahvil/bono ve döviz vb. organize piyasaların tamamında aynı yaptırımı ifade etmektedir.

Örneğin, 2010 yılında, Kuzey Irak’ta petrol üreten Genel Enerji’nin İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil’e, Londra Borsası’nda içeriden öğrenenlerin ticareti yaparak haksız kazanç sağladığı için 967 bin sterlinlik rekor para cezası verilmişti.

Britanya’da mali piyasaları düzenleyen ve denetleyen kurum olan Mali Hizmletler Otoritesi (FSA), Çukurova Grubu’nun hâkim ortak olduğu petrol şirketi Genel Enerji’nin İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil’i Londra Borsası’na kote Heritage Oil şirketinin hisseleriyle ilgili olarak içeriden öğrenenlerin ticareti yaparak haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle 967 bin sterlin para cezasına çarptırdı.

Mehmet Sepil böylelikle, İngiltere’de içeriden öğrenenlerin ticaretini yaptığı için en büyük para cezasına çarptırılan kişi oldu. 2002 yılında kurulan Genel Enerji’nin yüzde 56 hissesi Çukurova Grubu’na, yüzde 44 hissesi ise Mehmet Sepil’e ait bulunuyor. Sepil’in yanı sıra Genel Enerji’nin Ticaret Müdürü Murat Özgül’e 105.240,  araştırma müdürü Levent Akça’ya da 94 bin sterlin para cezası verdi.

FSA’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Genel Enerji ile Heritage Oil’in Kuzey Irak’ta bulunan Miran sahasında petrol arama çalışmaları için 31 Mart 2009’da ortaklık kurdukları ve 17 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında sahadaki arama çalışmaları hakkında kamuya açık olmayan bilgilerin günlük olarak Genel Enerji ile paylaşıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre Sepil, Özgül ve Akça 4 Mayıs’ta katıldıkları ve olumlu arama sonuçları hakkında bilgi aldıkları bir dizi toplantının ardından ertesi gün aracı kurumlar vasıtasıyla Heritage Oil hissesi satın aldı.

Üç yönetici, Heritage tarafından Miran sahasında büyük miktarda (2.3-4.2 milyar varil) petrol bulunduğuna yönelik 6 Mayıs’ta yapılan açıklamanın ardından yüzde 25 civarında değer kazanan hisseleri satarak kâr elde etti.