Ana Sayfa GÜNDEM Zeybekci: Enflasyonun Sebebi Arz Düşüklüğüdür

Zeybekci: Enflasyonun Sebebi Arz Düşüklüğüdür

370
Paylaş

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Enflasyonda kurun etkisi var, geçişgenlik Mayıs sonuna kadar sürebilir. Enflasyonun sebebi arz düşüklüğüdür” ” dedi

Zeybekci, ” İhracatımız büyümeye ilk çeyrekte net katkı verecek. Yıllık büyüme ortalamamız yüzde 2,9 ile Avrupa genelinden çok daha yüksek” şeklinde konuştu.

Zeybekci, “16 Nisanın piyasalara net bir yansıması oldu mu, henüz değil. Geçtiğimiz haftayla ilgili dedim ki piyasalar bunu artık önümüzdeki haftadan itibaren pozitif anlamda satın almaya başlarlar. 7 Haziran seçimlerinde bunu birebir yaşamıştım. 7 Haziran seçimlerinde 20 Mayıstan itibaren negatife doğru dönmeye başlamıştı. Bu hafta içinde de pazartesi itibarıyla görmeye başladık. Bu gerçi geçen hafta itibarıyla başlamıştı. Borsa İstanbul’a ya da Türk kıymetlerine, hazine kağıtlarına, iç borçlanmaya, Türk şirketlerinin borçlanmalarına, borçlanma senetlerine, poliçelerine olan yabancı talep geçen hafta yoğun şekilde başladı. Kura da bunun geçen hafta yansımasını beklemiştim ama pazartesiden itibaren Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kazanmaya başlayacağı, pozitif yönde etkileneceği yönünde bir beklentimiz vardı. O da dün itibarıyla Borsa İstanbul’da yoğun şekilde pozitif yönde yaşanmaya başladı. Daha yeni başladı, bu hafta boyunca ve ondan sonra sürecektir.”

Her şeye rağmen Türkiye’nin geçen yıl 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım aldığının altını çizen   Zeybekci, “Bu sene doğrudan yabancı yatırımlarda, Türk kıymetlerine olan talebin yukarı doğru gitmesinde, dolayısıyla faizin aşağı inmesinde, yatırımların artmasında çok pozitif bir döneme gireceğimizi, 16 Nisandan sonra çok daha kalıcı şekilde göreceğiz. Bu hafta yoğun şekilde pozitif yönde etkilenmeleri hep beraber yaşayacağız” diye konuştu.