Ana Sayfa GÜNDEM Ertem: FED’in Faizleri Artırması Ekonomimizi Etkilemez

Ertem: FED’in Faizleri Artırması Ekonomimizi Etkilemez

370
Paylaş

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem,”Fed’den haziranda bir faiz artırımı gelse bile bunun Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere volatilite olarak çok yansımayacağını düşünüyorum, bana şu andaki seviyeler korunacak gibi geliyor” dedi.

Kredi Garanti Fonunın (KGF) işleyişiyle ilgili açıklama yapan Ertem, “KGF’nin ilerleyen günlerde uluslararası saygın kurumlarla işbirliği söz konusu olabilir. Fon hisseleri belki uluslararası piyasalarda işlem görecek bir yapı olacak” dedi.

KGF kredilerinin piyasaya girmesi ile çok ciddi bir kredi iştahı olduğunu aktaran Ertem, “KGF’nin meduat faizlerini yükselttiği konuşuluyor, evet böyle bir taraf var. Bankacılık, mevduat toplama yarışını faiz üzerinden yapmamalıdır, rekabet bu şekilde olmamalıdır. Bankacılık sektörünün faizler konusunda daha dikkatli hareket etmesi lazım” dedi ve  “KGF uygulaması iddia edilenenin tam aksine banka aktiflerini düzeltiyor.”sözlerini kaydetti.

Ertem, “Dolardaki oynaklığın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ama bunun gelişmekte olan ülkelere fazla yansımayacağını düşünüyorum”dedi.

NTV