Ana Sayfa GÜNDEM Şekerbank EBRD’den Üçüncü Ödülünü Aldı

Şekerbank EBRD’den Üçüncü Ödülünü Aldı

469
Paylaş

Sağladığı yurtdışı fonlamanın yüzde 50’sinden fazlasını KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla kullanan Şekerbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 2014 yılında Türkiye’de başlattığı Dış Ticareti Destekleme Programı (TFP) kapsamında bu yıl da ödüllendirildi.

EBRD’nin dış ticaretin teşviki amacıyla başlattığı TFP kapsamında Şekerbank, 2015 yılında temin ettiği 50 milyon dolarlık kaynağı dış ticaret alanında faaliyet gösteren müşterilerinin projelerinin finansmanında kullandı.

Şekerbank’ın “2016 Yılında Programı Türkiye’de En Çok Kullanan Banka” ödülü, Kıbrıs’ta gerçekleştirilen EBRD Yıllık Toplantısı ve İş Forumu kapsamında Şekerbank Finansal Kurumlar Birim Müdürü Ali Kemal Küçükcan’a sunuldu. Şekerbank, 2015 yılında ise TFP kapsamında EBRD garantisi kullanımını gerçekleştiren ilk Türk bankası olması dolayısıyla ödüllendirilmişti.

EBRD, 1999’da başlattığı TFP kapsamında uluslararası teyit bankalarına teminatlar sağlıyor; seçili bankalara ve faktoring şirketlerine ise yerel ihracatçı, ithalatçı ve dağıtımcılara aktarılmak üzere kısa vadeli kredi imkanları sunuyor. Program, hali hazırda 1,5 milyar Euro’nun üzerindeki limitiyle dünya genelinde EBRD’nin faaliyet gösterdiği 25 ülkede 100’ün üzerinde katılımcı banka ve 800’den fazla teyit bankasını kapsıyor.