Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

1146
Paylaş

RSI indikatörü ilk olarak 1978 yılında Welles Wilder’ın Teknik Yatırım Sistemlerinde Yeni Kavramlar kitabında yer almıştır. Yayınlandıktan hemen sonra teknik analistler tarafından test edilmiş ve tutarlılığı anlaşılınca da geniş kullanım alanı bulmuştur.

Gösterge dikey eksende 0 ile 100 arasında bir skalada hareket eder. 30 ve 70 fiyat seviyesinde iki sınırı bulunmaktadır.

RSI İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

Yukarıda tanımını yaptığımız RSI indikatörü dikey düzlemde 0 ile 100 arasında gösterilir. 30 seviyesi altında bulunan RSI fiyatla uyum sağlamayan aşırı satış (alım) talebini betimlerken, 70 seviyesi üzerine çıktığında aşırı alım (satış)talebini gösterir. Bu sayede fiyat hareketinin yönü hakkında bilgi vermeye çalışır.

RSI indikatörü yukarıda belirtilen periyod içinde hareket ettiği zaman dilimi içerisinde düşüşleri ve yükselişleri ayrı ayrı toplar, ortalamalarını hesaplar ve anlık fiyat seviyesi ile karşılaştırır. RSI’ın temel amacı yatırım aracının bu fiyat cevabını geçmiş günlerin ortalamasıyla anlamak ve bugünkü taleplerin yaratacağı etkiyi öngörebilmektir.