Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ Bollinger Bandı Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Bollinger Bandı Nedir? Nasıl Yorumlanır?

1094
Paylaş

Bollinger Bandı 1980li yılların başında John Bollinger tarafından bulunmuştur. Fiyatın geçmişe yönelik ortalama sapma değerinin fiyatın altına ve üstüne sınır çizgileri çizerek tanımlanmasıyla oluşur.

Göstergenin orta kısmına çizilen basit fiyat ortalaması genellikle 20 periyodu kapsar. Fiyat ortalamasına +2 ve -2 sapma değerleri eklenerek üst ve alt sınır çizgileri çizilir. Böylece fiyatın olası sapma değerleri dikkate alınarak hareket etmesi muhtemel bir kanal oluşturulur. Bu kanalın ortasında da belirttiğimiz gibi basit hareketli ortalama çizgisi bulunur.

Bollinger Bandı Nasıl Yorumlanır?

Bollinger bandı ekseriyetle yatay piyasalarda kanal sınırlarına ulaşan fiyata dair pozisyon almak için kullanılır. Kanalın alt ve üst sınırına ulaşmış fiyat ortalama değerinden sınırlarına ulaşan bir sapma gösterdiği kabul edilir. Fiyatın kanal dışına çıkamayıp dönüş vermesi durumunda ise kanalın üst veya alt sınırına ya da minimum ortalama seviyeye geri dönme ihtimali prensibiyle yorumlanır.

Aşağı veya yukarı yönlü piyasalarda kanal dışına çıkan fiyat için yeni bir yön başlangıcı oluştuğu düşünülebilir. Kanalın dışına anlamlı miktarda çıkan fiyat ciddi bir baskı altında demektir ve hareketin devamı beklenebilir. Kısaca yön başlangıcının teyidi için de Bollinger Bandı bir araç olarak kullanılabilmektedir.