Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ İkili Dip Formasyonu Nedir? Nasıl Yorumlanır?

İkili Dip Formasyonu Nedir? Nasıl Yorumlanır?

941
Paylaş

İkili dip formasyonu (Çift dip formasyonu)çok sık rastlana ve güvenilen bir formasyondur. Düşmekte olan bir fiyatın dipten dönüşüne ilişkin ön sinyal veren bir dönüş formasyonudur.

İkili Dip Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Düşmekte olan fiyat ilk etapta önemli bir destek noktasından yukarı yönlü tepki verir. Bu nokta daha önce tespit edilmiş bir destek noktası olabileceği gibi rastlantısal, ya da önemli ekonomik gelişmelerin fiyatlara yansıdığı seviyeler de olabilir. Ancak her durumda yatırımcıların iradesini yansıtan önemli bir dayanak noktası durumundadır. Buradan geri dönen fiyat kısa süren bir toparlanma sürecinden sonra aynı seviyeye geldiğinde tekrar hareketine devam edemeyip geri dönüyorsa ilgili seviyenin önemli bir destek noktası olduğu teyit edilmiş olur.

Fiyatın iki kez denediği noktalar dipleri, iki dip arasında yükselmeyi denediği son noktada omuz çizgisini oluşturur. Omuz çizgisi diye adlandırılan bu önemli yatay çizgi yukarı doğru kırıldığı anda boğa piyasası (Yukarı Trend) Hissedilir ve alıma geçmek için en uygun koşullar oluşmuş şeklinde yorumlanır. Omuz hizası üzerinde yükselişler çoğu kez hızlı ve kesintisizdir ve en az dip noktası ile omuz çizgisi arsındaki fark kadar yukarı gitmesi beklenir.

İkili Dip Formasyonu