Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ CCI Osilatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

CCI Osilatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

720
Paylaş

Mal piyasalarında kullanmak amacı ile D. Lambert tarafından geliştirilen CCI, fiyatların istatistiksel ortalamadan ne ölçüde saptığı bulunmak için çalışır.

Testler sonrası daha çok kısa vadeli trend değişimlerini araştıran ve yatay piyasalarda daha iyi sonuçlar verdiği test edilmiş CCI, +100 ve -100 bulunan referans değerlerinin tanımladığı aşırı alım ve aşırı satım bölgelerinin kullanımına dayanan bir osilatördür.

Aşırı Alım ve Satım Noktaları Nasıl Yorumlanır

Aşırı alım ve satım bölgelerinde dolaşan CCI değerleri kullanıcıya trendin yakın bir gelecekte sonlanabileceği sinyallerini vermektedir. Aşırı alım bölgesi, fiyatların aşırı yükseldiğini ve riskin arttığını da ifade eder. Öte yandan aşırı satım bölgesi de fiyatların aşırı düştüğünü ve riskin azalmakta olduğu şeklinde yorumlanır.

Uyumsuzluk Analizi

CCI osilatörünü yorumlamada kullanılan bir diğer model ise fiyatlarla göstergenin uyumsuzluğudur.

Fiyatlar bir önceki zirveyi geçerek yeni zirveler oluştururken osilatör yeni zirvesiyle buna eşlik edemiyor veya zirvenin altında kalıyorsa bu göstergenin yükselmeyi desteklemediği yönünde yorumlanır ve alım için düzeltme beklenmesi gerektiğini ifade eder.

Tam tersi olarak yeni dipler yapan fiyatlara yeni dipler eşlik etmiyorsa düşüşün desteklenmediği ve yukarı yönlü bir düzeltmeye ihtiyaç olduğu yönünde yorumlanır.