Ana Sayfa HABERLER Bakan Zeybekci Gemi ve Yat Sektörü Temsilcileri ile Biraraya Geldi

Bakan Zeybekci Gemi ve Yat Sektörü Temsilcileri ile Biraraya Geldi

309
Paylaş

Gemi ve Yat Sektörü: Yeni Türkiye’nin Yükselen Sektörü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 11 Ağustos 2017 tarihinde gemi ve yat sektörü temsilcileri ve çeşitli Bakanlıklardan üst düzey bürokratlar ile bir araya gelerek sektörün mevcut durumu ve sektörün geliştirilmesine yönelik imkanların değerlendirilmesine ilişkin istişarede bulunmuştur.

Bakan Zeybekci konuşmasında gemi ve yat sektörünün ihracat, istihdam, yatırım, teknolojik gelişim ve katma değer yaratma gibi pek çok konuda öncü olduğunu ifade ederek bu çerçevede AK Parti hükümetleri döneminde faal tersane sayısının yaklaşık 3 kat artarak 77’ye yükseldiğini, Yeni Türkiye’nin Yükselen Sektörü olduğunu belirtmiştir.

İhracat İçin Önemli

Zeybekci; ihracatımızın artması açısından yüksek önemi haiz gemi ve yat sektörünün, 2016 yılını 970 milyon dolar, bu yılın ilk 8 ayında ise 740 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığını ve bu performansın yıl sonuna kadar süreceğine inandığını kaydetmiştir. Geçmişte sektör ihracatının 2,6 milyar dolar seviyelerine kadar çıktığını belirten Zeybekci, 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için hem sektör ihracatının artması hem de sektörün küresel rekabette çok daha güçlü hale gelmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Türkiye ihracatının yaklaşık %55’inin, ithalatının ise yaklaşık %61’inin deniz yoluyla gerçekleştirildiğini ifade eden Zeybekci, dünya ticaret dengeleri ve lojistik altyapısındaki gelişmelere paralel olarak gemicilik sektörünün öneminin daha da arttığını vurguladı. 2016 yılı itibarıyla en fazla gemi siparişi alan 16’ncı ülke olduğumuzu ve gemi inşa firmalarımızın özellikle petrol ve demir cevheri taşımacılığına yönelik gemilerin üretiminde iddialı olduğunu belirten Zeybekci, önümüzdeki dönemde yepyeni pazarlara ve yepyeni sektörlere açılmak için hükümet olarak pek çok destek sağlandığını belirtti.

Son dönemde yapılan kanuni değişikliklerle Türk bandıralı gemilerin sayısında ciddi bir artış olduğunu ve bundan da mutluluk duyduğunu belirten Zeybekci, denizlerimizin kısa süre içinde yeniden ay-yıldızlı bayrağımızı taşıyan gemilerle dolması için hükümet olarak yoğun şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

“Ülkemizin 3 Tarafı Sadece Denizlerle Değil Fırsatlarla da Çevrili”

Ülkemizin 3 tarafının sadece denizlerle değil aynı zamanda fırsatlarla da çevrili olduğunu ifade eden Zeybekci, 2002’den bu yana gemi inşa yatırımları için 9,4 milyar TL tutarında tam 254 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini belirtmiştir. Bu noktada, sağlanan teşviklerin tersanelerimizde inşa edilen gemilerden mevcut tersanelerin modernizasyonuna kadar geniş bir yelpazede yer aldığına dikkat çekmiştir. Bu kapsamda, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti ve yatırım döneminde istihdam edilen işçilerle ilgili sigorta primi işveren hissesi desteği gibi teşvik unsurlarının olduğunu kaydetti. Yük ve yolcu taşımacılığına yönelik teşvikler bakımından ise yurt içinde gemi inşa ettirmek ya da yurt içinden yeni bir gemi satın almak yoluyla gerçekleştirilecek olan deniz yolu ile yük veya yolcu taşımacılığına yönelik yatırımların da öncelikli alanlarda yapılacak yatırımlar kapsamında değerlendirildiğini belirtmiştir.

Toplantıda devamla, başta Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve TOBB Denizcilik Sektörü Meclis Başkanı Erol Yücel olmak üzere gemi ve yat sektörünün tüm unsurlarının temsilcileri söz alarak sektörün daha fazla ihracat yapması, daha fazla istihdam sağlaması ve daha fazla yatırım çekebilmesi için görüş ve değerlendirmelerini ifade etmiştir.

Yapılan istişareler sonucunda Sayın Zeybekci, sektör temsilcilerinin ifade ettikleri talep ve değerlendirmelerle ilgili süratli şekilde gerekli çalışmaları yaparak Eylül sonuna kadar mevcut desteklerin yanında EXIMBANK tarafından sektöre yönelik desteklerin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi, sektörde yüksek teknolojili üretimin çeşitli araçlarla desteklenmesi gibi önemli adımların hızla atılacağı müjdesini vermiştir.

Zeybekci son olarak, paydaş kurum ve kuruluşlarla birlikte yürüttülecek çalışmalarla ilgili olarak da kısa süre içinde önemli gelişmeler kaydedileceğine inandığını ve Ekonomi Bakanlığı olarak bunun için çalışacaklarını ifade etmiştir.