Ana Sayfa ALTIN Altında, Hedge Fonların Net Uzun Pozisyonları Yüzde 30 Arttı

Altında, Hedge Fonların Net Uzun Pozisyonları Yüzde 30 Arttı

267
Paylaş

ABD politikasında durumun bu ay daha da karmaşık bir hal almasıyla birlikte yatırımcılar için altın daha da  cazip hale geliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Charlottesville, Virginia’daki olaylara ilişkin yaptığı açıklamalar iş dünyasının önde gelen isimleri ve vatandaşların sert tepkisiyle karşılaşırken vadeli kontratlar 9 ayın zirvesine yakın seviyelerde işlem görüyor.

Para yöneticilerinin altındaki net pozisyonu Ekim’den beri en yüksek seviyesine ulaştı. Exchange traded fonlar (ETF) yoluyla yapılan altın yatırımları da arttı.

Traderlar, siyasi belirsizliğin ABD’nin ekonomik büyümesini olumsuz etkileyeceğine ilişkin beklentilerle geleneksel olarak güvenli varlık kabul edilen altına yöneldi. Barcelona’da gerçekleştirilen terör saldırısı da altın talebini artırdı.

“Yatırımcılar sigorta arıyor” diyen Stifel, Nicolaus & Co. para yöneticisi Chad Morganlander, hem iç hem de dış “siyasi karşıtlık” konusunda alışılmadık bir durumda bulunulduğunu vurguladı.

ABD’de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) göre hedge fonları ve diğer önemli spekülatörler altındaki net uzun pozisyonlarını, 15 Ağustos’ta sona eren haftada yüzde 30 artırarak 179,537 vadeli kontrat ve opsiyon sözleşmesine çıkardı.