Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 20.09.2017

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 20.09.2017

425
Paylaş

20.09.2017 Çarşamba sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif), Koç Holding ((KCHOL, Sınırlı Pozitif): Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 49 yıl süre ile “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesi sonucunda, sermayesinde Aygaz’ın %49,62 ve Aygaz’ın ana ortağı Koç Holding A.Ş.’nin %49,62 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından verilen 1.276mn TL tutarındaki teklif, en yüksek teklif olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu ihale sonucunun kesinleşmesi Rekabet Kurumu’nun ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun izni ile Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun nihai onayına tabidir.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr):

Şirket, Hatay’da bulunan 20bin m2’lik dolgu alanının 02/04/2039 tarihine kadar şirket tarafından kullanımına izin verilmesi hususunda yapılan geçici ihalenin onaylandığını duyurmuştur. Buna göre Şirket, ilk yıl için 406bin TL kullanma bedeli üzerinden, 02/04/2039 tarihine kadar ilgili alanın kullanım iznini almıştır.

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif):

Gübre üretim faaliyetlerine yönelik olarak, Adana’da bulunan üretim/işleme tesisinin kiralanması suretiyle, organomineral gübre üretimi yapılacaktır.

Şekerbank (SKBNK, Nötr):

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Banka’nın Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler Programının “Baa1” kredi notunu teyit etmiştir.

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr):

Dün analist toplantısı gerçekleştiren Şirket, 2017 yılsonu beklentilerinde bazı değişiklikler yapmıştır. Buna göre gelir tablosu göstergelerinde RWE & Turcas’ta ortak borcuna tahakkuk edecek faiz geliri 13mn TL’den 10mn TL’ye indirilirken, Nakit akım göstergelerinde daha önce olmayan Shell & Turcas’tan elde edilecek imtiyazlı temettü ise 8mn dolar olarak güncellenmiştir. Ayrıca RWE & Turcas’ta ortak borcundan elde edilecek nakit faiz ve anapara ise 12mn TL’den 20mn TL’ye yükseltilmiştir. Yatırımlarla ilgili beklentilerde değişiklik yapılmazken, iştiraklerle ilgili beklentilerde RWE & Turcas’ta elde edilecek FAVÖK 25mn TL’den 28mn TL’ye yükseltilmiştir. Analist toplantısında ayrıca Shell & Turcas’tan yönetim ücretinin son çeyrekte geleceği belirtilirken, 18MW’lık Kuyucuk jeotermal elektrik santralinin de son çeyrekte faaliyete geçeceği belirtilmiştir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.