Ana Sayfa EKONOMİ SÖZLÜĞÜ Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

579
Paylaş

Endüstri 4.0 terimi ilk olarak 2011 yılında Hannover Fuarı’nda kullanıldı. Ekim 2012 yılında ise Robert Bosch GmbH ve Kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları dördüncü sanayi devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti’nde sundu. 8 Nisan 2013 tarihinde Hannover Fuarı’nda ise çalışma grubu Endüstri 4.0 nihai raporunu sundu.

Endüstri 4.0 terim olarak dördüncü sanayi devrimi anlamına gelmektedir. İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü ile üretim mekanizmasının üzerine kurulmuşken, onu ikinci sanayi devrimi olan elektrik enerjisi takip etti. Daha sonrasında ise üçüncü sanayi devrimi olan dijital devrim gerçekleşerek elektronik kullanımın önü açıldı.

Endüstri 4.0, Alman Hükümetinin imalat gibi geleneksel sanayiyi bilgisayarlaşma yönünde teşvik etme ve yüksek teknolojiyle donatması projesidir. Bu yeni endüstrinin amacı; uyum, kaynak verimliliği ve ergonominin hem müşteriler hem de iş sürecinde iş ortaklarının entegrasyonunu sağlamaktır.

Teknolojik temeller siber ve fiziksel sistemler ve internet ağını barındırmaktadır. Uzmanlara göre Endüstri 4.0, 10 ile 20 yıl içinde entegrasyonunu tamamlayarak firmalar tarafından uygulanabilir hale gelecek.