Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 09.10.2017

Günün Stratejisi 09.10.2017

227
Paylaş

İntegral menkul Değerler AŞ araştırma bölümü günlük bülteni aşağıda yer almaktadır.

Piyasa Beklentimiz

ABD Hükümetinin Türkiye’ye vizelere süresiz durdurması ve ardından Türk Hükümetin’den gelen misilleme içeride TL üzerinde ciddi bir baskı yaratmış görünüyor. USDTRY kuru Cuma gününe göre %2.66 ve EURTRY ise %2.71 yukarıda seyrediyor. Döviz sepeti ise %2.67 değer kaybetmiş durumda. Fiyatlamalar piyasanın bu gelişmeyi iki ülke arasında ciddi bir kriz olarak algıladığını göstermekte. Bunun yanında CDS’lerde önemli bir artış yok ve Cuma günü bıraktığımız 175 seviyelerinde bulunuyor. Yani risk algısında önemli bir bozulma görülmüyor. Elbette ilerleyen saatler önemli olacak. İki taraf arasındaki açıklamalar söylemler takip edilecek. İlk etapta olumsuz tepkiyi almış olabiliriz. Kur şu anda en kötüsünü yansıtıyor da olabilir. İlerleyen saatlerde geri çekilmelerde olabilir. Ancak haber akışları önemli olacak. Tansiyon düşer ve bu konuda ılımlı açıklamalar gelmeye başlarsa kurdaki yükseliş geri alınabilir. Ancak tansiyonu yükselten bir süreç yaşanırsa kur bunu fiyatlamaya devam edecektir.

Bu gelişmelere paralel BIST 100 endeksinde %1-2 arasında sert bir aşağı açılış beklenebilir. Satıcılı açılışın ardından endekste denge arayışı oluşmasını bekliyoruz. BIST endeksini zaten yükselen trendini sonlandırmış ve zayıf bir sürece girmiş olarak izliyorduk. 105000 direncini geçmesini şimdilik beklemiyorduk. Aşağıda 101000-101500 bölgesi kritik destekler olacak. Hızlı sert aşağı açılması durumunda panik satışlardan kaçınmakta piyasanın açılış sonrasında denge arayıp aramadığını görmekte fayda var.

BIST 100 Endeksi

Bist 100 endeksinde 105000 güçlü direnç ve bu seviyeyi geçmekte zorlanma var. Hızlı satışlarda 101500 desteği önemli bir konumda. 101500 desteği kırılırsa endekste satışlar güçlenebilir. Genel olarak 101500-105000 arasında sert dalgalanmalar görebiliriz.

Dirençler: 105000 / 105800 / 107500 (50g ort)

Destekler: 104000 / 102200 / 101500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksinde 124700-129000 arasında sert dalgalanmalar devam edecek görünüyor. 125700 desteği kırılırsa satışlar derinleşebilir. Teknik olarak zayıf görünüm devam ediyor.

VIOP endeks kontratında ise Uzun pozisyon denemesi için uygun bir iklim görünmüyor. Riskli görünüm sürüyor. Kısa pozisyonlar için ise 129000 endeks seviyesini stop loss olarak korumakta fayda var.

Dirençler Bist-30: 129000 /130000 / 132200 (50g ort)

Destekler Bist-30: 127400/ 124700 / 123000

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

ABD Büyükelçiliği, ” Türkiye’den vize başvuruları askıya alındı” açıklamasında bulundu.

ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını askıya alma kararının ardından Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Uygulama kapsamında sınırda bandrol vize, e-vize ve etiket vize durduruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında, Venezuela ile 5 alanda anlaşma imzalandığını ve iki ülke arasındaki yeni dönemde tarım ve turizm sektörlerinde daha fazla iş birliği yapılmasının öngörüldüğü belirtildi.

ABD

Eylül ayına ait ABD Tarım dışı istihdam verisi 80K beklentisine karşın -33K seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, işsizlik oranı %4.4’den %4.2’ye azaldı. Revizyonlarda, ağustos verisi 156K’dan 169K’ye yukarı yönlü, temmuz verisi ise 189K’dan 138K seviyesine aşağı yönlü revize yapıldı. Eylül ayında, saatlik kazançlarda ise bir artış olduğu dikkat çekmekte. Aylık bazda %0.5 ve yıllık bazda %2.9 olarak açıklanan saatlik kazançların revizeleri ise aylık bazda %0.1’den %0.2’ye, yıllık bazda ise %2.5’ten %2.7’ye yükselmiş durumda.

ABD’de toptan satış stokları ağustos ayında beklentilerin altında %0.9 olarak açıklandı.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Aralık ayında faiz artırımı konusunda bekle-gör modunda olduğunu söyledi. Ekonomide devam eden güçlü seyrin kendisini Aralık ayında faiz artırımı ile ilgili konuşmada rahatlattığını kaydetti.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in faiz artırımı konusunda sabırlı olmaya durumunun el verdiğini belirtti.Ayrıca, Aralık ayı faiz artışı için açık görüşlü olduğunu, ancak o aşamaya henüz gelinmediğini belirtti.

Avrupa

Almanya fabrika siparişleri ağustos ayında aylık bazda beklentilerin üzerinde %3.6 ve yıllık bazda ise beklentilerin üzerinde %7.8 olarak gerçekleşti.

İngiltere halifax konut fiyat endeksi eylül ayında aylık bazda %0.8 ve yıllık bazda %4.0 olarak açıklandı.

Petrol

Kremlin sarayından gelen bir açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin’in OPEC’in üretiminin azaltılması anlaşmasının uzatılmasını önermediğini, sadece bir olasılık olduğunu ifade etti.

Şirket Haberleri

PETKİM / PETKM – Şirket grup  şirketlerinden STAR Rafineri A.Ş’de dolaylı olarak %7-9 aralığında bir paya sahip olacak şekilde, hakim ortağı SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’den %12-14 civarında Rafineri Holding A.Ş. payı alınması için yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

SİNPAŞ GYO / SNGYO – Sinpaş Yapı Endüstrisinin tam bölünme suretiyle sahip olduğu varlık ve yükümlülükleri Sinpaş GYO tarafından devralınıyor. Buna göre SNGYO birleşme nedeni ile sermayesini 600 mn TL’den 884.8 mn TL’ye yükseltecek.

TÜRKİYE HALK BANKASI / HALKB – Banka, Fitch Ratings’in uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt Notu “BB+”; görünüm durağan ve uzun vadeli yerel para ihraççı temerrüt notu “BBB-“; görünüm durağan olarak kredi notu ve görünümü teyit ettiğini bildirdi.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI /VAKBN – Banka, Fitch Ratings’in uzun vadeli yabancı para kredi notu “BB+”;  görünüm durağan ve uzun vadeli yerel para kredi notu “BBB-“, görünüm durağan olarak kredi notu ve görünümü teyit ettiğini bildirdi.

YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK – Banka Medium Term Note programı kapsamında 92 gün vadeli 5.000.000 EUR ve 182 gün vadeli 5.000.000 EUR tutarındaki borçlanma aracı için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla SPK’ya başvurduğunu duyurdu

VESTEL ELEKTRONİK / VESTL – Şirket, Toshiba Visual Solutions Corporation, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ve diğer aday firmaların tekliflerini değerlendirmekte olduğunu bildirdi.

ALKİM ALKALİ KİMYA / ALKIM – Şirket, Eskişehir bölgesindeki 1.200 hektarlık maden sahasında başladığı Krom Konsantre Tesisi Yatırımını tamamladığını bildirdi. Yıllık 20.000 ton krom konsantre üretim kapasiteli, yatırım teşvik belgeli tesisin devreye alma çalışmaları bu ay sonuna kadar bitirilerek konsantre üretimine başlanacaktır. Yatırımın toplam tutarı 15.000.000 TL (on beş milyon türk lirası) mertebesindedir.

KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN / KATMR – Şirket Aselsan Elektronik ile arasında Türkiye ve AB sınırlarının sınır gözetleme kapasitesinin arttırılması için 10.485.000 € tutarında 4×4 Mobil Gözetleme Araçları tedariğine dönük iki adet sözleşme imzaladığını bildirdi.

BOLU ÇİMENTO / BOLUC – Şirket, Kayıtlı Sermaye Tavanı geçerlilik süresinin 2017-2021 yıllarını kapsayacak şekilde uzatılmasına karar verdiğini bildirdi.

AKFEN HOLDİNG / AKFEN – Şirket, satma hakkı kullanımına ilişkinolarak düzenlenen revize çalışmasına göre şirketin 1 TL nominal bedelli pay bedeli, 0,0969 TL’lik bir değişiklik ile, 13,1692 TL olarak belirlendiğini bildirdi.

KARSAN OTOMOTİV / KARSN – Şirket ve Morgan Olson arasında, Karsan’ın Kuzey Amerika pazarı için mevcut ve geliştirmekte olduğu araçların, Kuzey Amerika’da ticarileştirilmesi, nihai montajı, üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetlerinin işbirliği çerçevesinde yürütülmesi amacıyla bir iş modeli geliştirmek üzere bir mutabakat metni imzalandığını bildirdi.

Sektör Haberleri

Otomotiv Sektörü – Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, otomotiv sektörü eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre 10,9 arttı ve 2 milyar 152 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

www.integral.com.tr