Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 10.10.2017

Günün Stratejisi 10.10.2017

237
Paylaş

Piyasa Beklentimiz

Dün satışların 99200 seviyesinde karşılanması ve tepkinin gelerek 101000 seviyesi üzerinde kapanış oluşması bugün için umut verisi. Diğer yandan TL kanadında düne göre saha sakin bir gün görüyoruz. GOP para birimlerinde de güçlü seyirler izleniyor. ABD ile yaşanan vize krizi piyasalarda izlenmeye devam ediyor. Tansiyonu azaltacak gelişmeler piyasa için olumlu olacak. BIST endeksi için 100000 seviyesinin üzerinde kapanmasını olumlu buluyoruz. Bugün içinde 101500 direncinin geçilmesi durumunda görünüm güçlenebilir. Ancak gelişmelerin henüz netleşmediğini ve tansiyonun yeniden yükselme eğilimine girebileceğini belirtmekte fayda var. Bilanço döneminin yaklaşıyor olması nedeni ile beklentisi güçlü hisselerde hisse bazlı hareketler yoğunlaşmaya devam edecektir. Diğer yandan Katalonyadan gelecek haberlerin, euro ve Avrupa piyasaları üzerinde yaratacağı etki de global endeksler için önemli olacaktır.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi günü 100000 seviyesinin üzerinde kapatırken 101500 direncinin altında kaldı. Sert düşüş sonrasında piyasada denge arayışı devam ediyor. Teknik olarak 100.000 üzerinde kaldığı sürece endeks ilerleyen günlerde yukarıyı deneyebilir. 101500 direnci geçilirse alımlar biraz daha güçlenebilir. Ancak genel görünüm zayıf olmayı sürdürüyor. 100000 altı kapanışlar oluşursa endekste baskı devam edebilir.
Dirençler: 101500 / 102200 / 105000
Destekler: 100000 / 96500 / 95000

BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi 122700 seviyesi üzerinde kapanırken 124700 direncinin altında kaldı. Endekste 124700 direnci geçilirse tepki alımları güçlenebilir ancak sınırlı kalacaktır. 122700 seviyesi altında kapanışlar oluşursa baskı devam edebilir. VIOP endeks kontratında ise Uzun pozisyon için riskli görünüm mevcut. Kısa pozisyonlar için ise 124700 endeks seviyesini stop loss olarak pozisyonu sürdürmekte fayda var.
Dirençler Bist-30: 124700 / 127400 / 129000
Destekler Bist-30: 122700 / 120000 / 115800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
ABD’nnin Ankara Büyükelçisi John Bass vize hizmetlerinin askıya alınmasına ilişkin kolay bir karar olmadığını ve büyük üzüntüyle alınan bir karar olduğunu bildirdi. “Uzun sürmeyeceğini umuyoruz, ancak bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. Bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına alınma nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında devam eden görüşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye’deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir.” açıklamasında bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize kararının çok üzüntü verici olduğunu belirtti.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “Ekonomimiz spekülatif operasyonlardan etkilenmeyecek büyüklük ve sağlamlıkta olduğunu defalarca ispat etti.Türkiye,güvenenleri kazandırır” ifadelerini kullandı. TCMB Başkan yardımcısı Murat Uysal, TL’deki sert değer kaybının ardından yapmış olduğu açıklamasında, kurdaki hareketin geçici bir etki olabileceğini belirtti. Kurdaki hareketin, jeopolitik endişelerden kayynaklı olduğunu ve döviz likiditesiyle ilgili bir sorun görmediklerini açıklamalarında yer verdi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, ekonominin spekülatif operasyonlardan etkilenmeyecek büyüklük ve sağlamlıkta olduğunu belirtti.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise ABD ile yaşanan vize krizinin ardından yapmış olduğu değerlendirmesinde, Türkiye ekonomi şoklara karşı dirençli olduğunu da kanıtladı ifadelerini konuşmasında yer verdi.
Türkiye sanayi üretimi ağustos ayında aylık bazda -%0.1 ve yıllık bazda %5.2 olarak açıklandı.
Avrupa
Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni ekim ayında beklentilerin üzerinde 29.7 olarak gerçekleşti.
Almanya sanayi üretimi ağustos ayında aylık bazda %2.6 ve yıllık bazda ise %4.7 olarak açıklandı. Bir önceki dönemin revizeleri ise aylık olarak %0.0’dan -%0.1’e, yıllık bazda ise %4.0’dan %4.2’ye revize edildi.
Petrol
Suudi Arabistan petrol bakanlığından gelen açıklamalara göre, Suudi Arabistan’ın petrol piyasasının yeniden dengelenmesine olann bağlılığını sadece üretim değil ihracatı da sınırlayarak gösterdiğini bildirdi. Buna bağlı olarak petrol bakanı eylül ayı petrol ihracatını yüksek müşteri talebine bağlı olarak günlük 6.7 milyon varille sınırladıklarını açıkladı.
OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, OPEC ve diğer petrol üreticilerinin petrol piyasasını dengelemek için gelecek yıl bazı olağanüstü tedbirler alması gerekebileceğini bildirdi.
Şirket Haberleri
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI / VAKBN – Banka, ihraç tarihi 9 Ekim 2017 ve nominal tutarı 1.333.000.000 Türk Lirası olan 5,5 yıl vadeli İTMK işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi. Ayrıca banka, Fitch Ratings’in uzun vadeli yabancı para kredi notu “BB+”; görünüm durağan ve uzun vadeli yerel para kredi notu “BBB-“, görünüm durağan kredi notu ve görünümünü teyit ettiğini bildirdi.
TÜRK HAVA YOLLARI / THYAO – Ortaklık, uçak müsaitliğine bağlı olarak Rusya’nın Krasnodar şehrine tarifeli seferler başlatılmasına karar verdiğini bildirdi. Ayrıca şirket, Eylül 2016 döneminde 6,0 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2017 yılının aynı döneminde %13,0 artışla 6,7 milyon olarak gerçekleştiğini duyurdu. Yolcu doluluk oranı Eylül 2017 döneminde 5,7 puanlık artış ile %81,5 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde dış hat seferlerde doluluk oranı 6,1 puanlık artış göstermiştir.
GÖLTAŞ GÖLLER BÖLGESİ ÇİMENTO / GOLTS – Şirket, geçici olarak devre dışı bırakılan 1. Fırınını 11.10.2017 tarihinden önce devreye alınmasına karar verdiğini bildirdi.
İHLAS GAYRİMENKUL PROJE GELİŞTİRME / IHLGM – İstanbul İlindeki arsa üzerinde konut ve işyeri projelendirip inşa etmek üzere, arsa sahibi ile hasılat paylaşım sözleşmesi imzalandığını duyurdu.
AFYON ÇİMENTO SANAYİ T.A.Ş./ AFYON – Şirket, Güvenevler Mahallesi Afyonkarahisar adresinde bulunan eski çimento fabrikasının faaliyetinin durdurulmasından sonra, Afyonkarahisar Belediye Meclisi tarafından yapılan imar planı değişikliğine göre oluşturulan ve Şirket adına tescil edilen 156.760,06 m2 ticari ve konut imarlı arsalardan, 67.377,83 m2′ llik kısmının satıldığını bildirdi.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş./ GARAN- Banka, yurtdışı borçlanma programı çerçevesinde 5 yıl vadeli, toplamda USD 250 milyon tutarında, havale akımlarına dayalı gelecekteki nakit akışı işlemi (future flow) ve hazine finansmanı işlemi de dahil olmak üzere yapının gerektirdiği diğer işlemleri gerçekleştirmek suretiyle finansman sağladığını duyurdu.
ADESE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TİCARET A.Ş./ ADESE – Şirket, Öğretmenler (Mithat Paşa) Mh.4579 Ada 1 nolu parsel Tarsus/Mersin adresinde bulunan 300 metrekare toplam alana sahip depo için ilerleyen bir tarihte açılmak üzere kira sözleşmesi imzalandığını bildirdi.
İPEK DOĞAL ENERJİ KAYNAKLARI ARAŞTIRMA VE ÜRETİM A.Ş./ IPEKE – Şirket, 2010 yılından beri Batman ve Siirt illerinde sahip olduğu AR/İPK/4762 hak sıra No’ lu petrol arama ruhsat sahasını kısmen kapsayan L47-d1-3 paftasında 217 hektarlık alanda 1 adet işletme ruhsatı almak için Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne müracaat ettiğinii ve ilgili müracaatın neticesinde ilgili alanda 12 yıl süre ile işletme ruhsatı verilmesinin Bakanlık tarafından uygun görüldüğünü duyurdu.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.