Ana Sayfa HABERLER Mobil Uygulamalar Taksicileri Tehdit Ediyor

Mobil Uygulamalar Taksicileri Tehdit Ediyor

137
Paylaş

Uber ve Çinli Didi`nin çektiği ulaşım uygulamaları ile taksiciler arasındaki gerilim devam ederken, Goldman Sachs`ın yayınladığı bir rapor iki taraf arasındaki rekabetin önümüzdeki yıllarda akıllı uygulamalara döneceğini gösteriyor. Rapora göre an itibariyle taksi pazarı ulaşım uygulamaları pazarının 3 katı büyüklüğünde ancak 2030 yılında ulaşım uygulamaları taksileri beşe katlayacak.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, geçtiğimiz günlerde bir protesto gösterisi düzenlemiş ve Uber’in faaliyetlerine son vermesini istemişti. Taksiciler Uber’in vergi vermediğini ileri sürüp bir an önce iletişiminin kesilip ceza verilmesini talep etmişlerdi.

Londra’da da Uber’in lisansı iptal edilmiş ancak Uber karara itiraz etmişti. İtiraz sonucu beklenirken Uber buradaki faaliyetlerine sürdürüyor.

Goldman Sachs’ın raporu gelecekte rotanın bu tip uygulamalara döneceğini gösteriyor. Özellikle kendi kendine gidebilen otomobillerin yaygınlaşması, ulaşım uygulamaları pazarının büyümesinin ana dinamosu olacak.

Kuruluşun rapora göre, pazarın en büyük iki firması Uber ve Didi’nin pazar payları 2030 yılında sırasıyla 68 ve 50 milyar dolara ulaşacak.

HaberTürk internet sitesinde yer bulan habere göre; uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, ulaşım uygulamaları pazarının 2030 yılına kadar 8 kat büyümesini öngörüyor. Mevcut durumda pazarın 36 milyar dolar olduğu düşünülürse, 2030 yılında pazar büyüklüğü 288 milyar dolara çıkacak. Taksi pazarının büyüklüğü ise 55 milyar dolara gerileyecek.