Ana Sayfa ALTIN Altın Doların Güçlenmesiyle Baskılanıyor

Altın Doların Güçlenmesiyle Baskılanıyor

190
Paylaş

İkon Menkul Değerler AŞ araştırma bölümü altın analiz raporunu yayınladı. Buna göre; Dün ABD’de açıklanan Sanayi ve İmalat sektörüne ait verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi, İthalat ve İhracat fiyatlarının beklentileri aşması ve FOMC üyelerinin, özellikle Kaplan’ın daha fazla faiz artırımının uygun olduğunu belirttiği şahin konuşmasının ardından Altın’da baskılanma derinleşti. Bugün de nispeten yoğun bir gündem bulunuyor. ABD’de İnşaat ve Konut verileri, Federal Bütçe Dengesi, FOMC üyeleri Dudley ve Kaplan’ın konuşması ve FED’in ekonomik değerlendirmelerinin olduğu Bej Kitap takip edilecek. Yarın açıklanacak Çin büyüme ve Sanayi verileri ve Philadelphia FED İmalat Endeksi, Altın’da hareketliliği artırabilir.

Altın’da son görülen baskılanmada birkaç etmen etkili oluyor. ABD’li yetkililerin Kore’de olası diyalog için bulunmaları, son günlerde alevlenen Kore geriliminin nispeten azalmasına zemin hazırladı. Irak Merkezi Yönetimi’nin IKBY ile çatışma olmadan istediği bölgeleri alması da bölge tansiyonunun hafiflemesini sağladı. Japonya’da son yayınlanan anketler gösteriyor ki seçimleri Abe’nin kazanması yüksek ihtimal. Son açıklanan ABD verilerinin genel anlamda olumlu gelmesi ve FED Başkan adaylarından Taylor’un – kendisi en şahin FED adaylarından birisi – Beyaz Saray tarafından takdir edilmesi de Dolar’da değer kazancına yol açtı ve tüm bu etmenler Altın’da baskılanmanın güçlenmesine katkı sağladı. Çin’deki ulusal Kongre de piyasada yakından takip ediliyor.

Teknik açıdan bakıldığında içerisinde olduğu kısa vadeli yükselen kanalın alt bandını kırmasının ardından, daha önce belirttiğimiz gibi, satış baskısı derinleşti. Bu baskıyla aynı zamanda 50 birimlik ortalama da aşağı kırılmış oldu. Dolar endeksinde görülen tobo formasyonu devam edebilirse, Dolar endeksinde yukarı yönlü bir ivmelenme görülebilir. Bu bağlamda ilk aşamada 94.00 ve 94.25 bandını yukarı kırmasını takip edeceğiz. Bu durum Altın’da baskılanmanın önünü açabilir. Altın için 1280 seviyesinin önemli olduğunu belirtmiştik. Bu seviye aynı zamanda 100 günlük ortalamaya denk geliyor. 1280 seviyesinin altında gelecek bir günlük kapanış ve tutunabilmesi, satış baskısının sürmesine zemin hazırlayabilir. Bu durumda ilk önceliğimiz önemli desteğin bulunduğu 1268 seviyesi olacak. Macd göstergesinde de baskılanma görülüyor. Aksi bir yükseliş durumunda ise 50 birimlik ortalamanın denk geldiği 1290 ve devamında ana 1296 dirençleri takip edilebilir.

Destekler: 1280 – 1268 – 1260

Dirençler: 1290 – 1296 – 1305

www.İkonmenkul.com.tr

Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.