Ana Sayfa HABERLER Elon Musk’ın ‘Elektrikli TIR’ı Görücüye Çıktı

Elon Musk’ın ‘Elektrikli TIR’ı Görücüye Çıktı

234
Paylaş

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni aracı Tesla Semi görücüye çıktı.

Sektörün en büyük üreticisi Tesla, ilk kez elektrikli TIR üretti. Geride bıraktığımız ekim ayı içerisinde tanıtılması beklenen ancak tanımı kasım ayına bırakılan ‘Semi’ görücüye çıktı.

Şirketin CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, önceden Tesla Truck ismiyle paylaştığı bilgileri Tesla Semi olarak paylaşmış ve “ağır hizmete uygun, uzun menzilli” olarak tanımlayıp en yüksek ağırlık kapasitesine sahip olacağını belirtmişti.

Tesla Semi’nin birçok özelliği olacağı ve dizel modellere göre daha çok tercih edileceği belirtiliyor. Tesla kamyonunda büyük bir pil takımına ihtiyaç duyan 200 ila 300 mil arasında bir elektrikli ürün yelpazesine sahip olacağı iddia edildi. Bu, muhtemelen dahili depolama için en az 500 veya 600 kW kapasite ve muhtemelen daha fazla kapasite anlamına geliyor.

ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Morgan Stanley, Tesla Semi’nin ulaşım sektöründe yıllardır olmayan bir değişimi sağlayacağını belirtiyor. Elon Musk, elektrikli TIR’ı, elektrikli otomobiller, güneş enerjisi üretin sun rooflar gibi fosil yakıtlardan uzaklaşılmasına yardımcı olacak projelerden biri olduğunu dile getiriyor.

‘Dünyanın En Hızlı Seri Üretim Otomobili’

Lansmanı yapılan bir diğer araç ise Tesla’nın spor otomobili oldu.

Musk, Tesla Roadster 2.0 adlı aracın sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaştığını söyledi ve seri üretimi yapılan bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da vurguladı.

Yeni aracın bir kez şarj edildikten sonra 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyleyen Elon Musk, “Bu araç benzinli arabaların sırtını yere getirecek” ifadelerini kullandı.

Dört kapılı otomobilin üretimine 2020’de başlanması hedefleniyor.

Elon Musk, bu aracın fiyatı konusunda da bilgi vermedi.