Ana Sayfa GÜNDEM Adana’nın Kurbağası Avrupa Sofralarında

Adana’nın Kurbağası Avrupa Sofralarında

199
Paylaş

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden  Çukurova’daki sulak alanlardan toplanarak işlenen kurbağaların bacağı,  Avrupa’daki üç ülkenin mutfağına ulaştırılıyor.

Toplanmasından işlenmesine kadar her aşaması bin bir zahmet isteyen  kurbağa bacağı, besin değeri yüksekliğinden dolayı bazı Avrupa ülkelerinin  vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Adana’da su ürünleri fabrikasında işlenen kurbağalar, başta Fransa  olmak üzere İtalya ve İsviçre’ye ihraç ediliyor.

Sulak alanlardan yılın her mevsimi toplanıp canlı olarak fabrikaya  getirilen kurbağalar, burada boyutlarına göre ayrılıp talebe göre canlı ya da  soğutulmuş olarak işlenerek yurt dışına gönderiliyor.

Sasu Su ve Tarım Ürünleri AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Nil Ece Yamanyılmaz,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar önce babasının bir iş gezisi sırasında  önüne yemek olarak kurbağa bacağı getirilmesi ve bunun da Çukurova’dan ihraç  edildiğini öğrenmesiyle 2002 yılında bu işe başladıklarını dile getirdi.

Yıllardır babasının yürüttüğü işi, ikinci kuşak olarak kendisinin  devam ettirdiğini anlatan Yamanyılmaz, genellikle kırsal alanlarda yaşayanlar  tarafından toplanan kurbağaların kilogramını 9-15 lira arasından satın  aldıklarını dile getirdi.

“Ana Tedarikçi Türkiye”

Yamanyılmaz, Türkiye’de tüketimi olmayan kurbağa bacağının Avrupa’nın  vazgeçilmez gıda ürünleri arasında yer aldığını aktararak, “Avrupa’da özel  günlerde ve geleneksel lokantalarda kurbağa bacağı olmazsa olmazdır. Haftada 3-4  ton kurbağa tesisimize geliyor. Sabah üretime giriyor, günlük kesim yapıyoruz.  Akşam tesisten çıkan ürünleri hemen sevk ediyoruz. Yıllık 200 ton kurbağa işleyip  ihraç ediyoruz. Etin yapısı, boyutu, lezzeti nedeniyle bu bölgedeki kurbağalar  çok fazla tercih ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın taze soğutulmuş kurbağa bacağının tek ve ana tedarikçisinin  Türkiye olduğunu vurgulayan Yamanyılmaz, dondurulmuş üründe ise Uzak Doğu  ülkelerinin rol aldığını belirtti.

Yamanyılmaz, fabrikalarında çalışan işçilerini yanı sıra kurbağa  toplayan çok sayıda kişinin aile bütçesine önemli katkılar sağladığını sözlerine  ekledi.