Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 23.11.2017

Günün Stratejisi 23.11.2017

183
Paylaş

Piyasa Beklentimiz

Piyasalardaki dalgalanmalar sürüyor. BIST 100 endeksi yeniden 105000 seviyesinin üzerine yükselirken bu seviyenin üzerine yerleşip yerleşmeyeceği önemli olacak. Daha önemli olan 106800 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yeniden çıkıp çıkmayacağı. Endeks düşüş sonrasında tepki yükselişleri gösteriyor. Ancak bu tepkilerin kalıcı olup olmayacağını izleyeceğiz. Bunun içinde 106800 seviyesi üzerine yerleşip yerleşmediğine bakacağız. Kurdaki kırılganlık ve yüksek faizler endeks üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Bugün ABD piyasaları kapalı olurken, daha sakin bir gün izleyebiliriz.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi 105000 direncinin tekrar üzerinde bulunuyor. Endeksin 105000 seviyesi üzerinde kalıp kalmayacağı önemli olacak. Bununla birlikte 106800 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yerleşmedikçe endekste gerçek anlamda bir güçlenmeden bahsetmek zor. Teknik olarak destek bölgelerinden tepkilerin geldiği bir süreç yaşıyoruz.
Dirençler: 106800 (50 g-ort) / 108000 / 109000
Destekler: 105000 / 102800 / 101500

BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksinde 130900 (50 günlük ortalama) seviyesine doğru tepki hareketini genişletiyor. BIST 30 endeksinde yukarı yönlü hareketlerin güç kazanabilmesi için 130900 direnç seviyesi üzerine güçlenmesi ve bu seviye üzerinde yerleşik seyirlerin izlenmesi gerekmekte. Aksi durumda satışlar tekrar etkili olabilir. Günlük vadede 129200 seviyesi üzerinde kalıp kalmayabileceği de önemli olacak.
VIOP endeks kontratında ise mevcut kısa pozisyonlar BIST 30 endeksinin 129200 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda riskli görünüm alabilir. Endeksin 130900 seviyesini geçmesi durumunda Uzun pozisyonlar denenebilir.
Dirençler Bist-30: 130900 / 131300 / 133600
Destekler Bist-30: 129200 / 126500 / 124700

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,Soçi’de Sanatoryum Rus’ta Suriye konulu üçlü zirvenin aardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmasında, “2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararında tanımlandığı üzere, Suriye halkının öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir siyasi sürecin hayata geçirilmesine yardımcı olmak hususunda görüş birliğine varmış bulunuyoruz” ifadesinde bulundu.
Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında, ilk 9 ayda Türkiye’ye giren doğrudan yatırım miktarı 7.5 milyar dolar olduğunu ve makro göstergelerin sapasağlam olduğunu, Türkiye’nin yabancı yatırımcı için güvenli liman olduğuna da değindi.Son 10 yılda küresel krize rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini ve dünyada yapılan 10 büyük projenin 6sını Türkiye’nin gerçekleştirmeyi başardığını belirtti. Doğru planlama, uygun projeler, sağlam finansman modeliyle Türkiye’ye birçok eser kazandırdıklarını, bundan sonra kazandırmaya devam edeceklerini ifade etti.Vergi performansına baktıklarında Türkiye’de üretimin, yatırımın istihdamın devam ettiğini gördüklerini açıklamalarında yer verdi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasında, Türkiye’nin dayanıklı, dinamik ve temellerinin sağlam olduğunu, sorunlar olsa da bunları çözecek irade ve kabiliyetin bulunduğunu vurguladı. Kısa vadede Türkiye’ye yönelik birtakım olumsuz algı ve değerlendirmelerin olduğunu ancak Türkiye’nin bu şoklara karşı tepki verecek bir manevra alanı olduğunu ve güçlü taraflarının daha çok olduğunu belirtti. En önemlisi ise Türkiye’de siyasi istikrarın olduğuna dikkat çekti.
Türkiye tüketici güven endeksi kasım ayında 65.20 olarak gerçekleşti.

ABD
ABD Michigan tüketici güven endeksi kasım ayında beklentilerin üzerinde 98.5 olarak açıklandı.
ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri ekim ayında beklentilerin altında -%1.2, aynı dönemde çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri ise %0.4 olarak açıklandı.
ABD’de ilk işsizlik başvuruları 18 Kasım ile biten haftada 239 bin kişi olarak açıklanırken, 11 Kasım ile biteen haftada devam eden işsizlik başvuruları 1 milyon 904 bin kişi olarak gerçekleşti.
ABD’de mortgage başvuruları 17 Kasım ile biten haftada %0.1 olarak açıklandı.
Euro Bölgesi
Euro Bölgesi tüketici güveni kasım ayında beklentilerin üzerinde 0.1 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı ise -1.0’dan -1.1’e revize edildi.
Petrol
ABD DOE haftalık ham petrol stokları 17 Kasım ile biten haftada 1 milyon 855 bin varil, Cushing/Oklahoma stokları ise 1 milyon 827 bin varil azaldı. Verinin üretim tarafında ise 13 bin varillik artış görülmekte.

Şirket Haberleri
OTOKAR OTOMOTİV / OTKAR – Milli Savunma Bakanı Canikli, Altay tankı projesinde 250’si opsiyonlu olmak üzere 500 adetlik seri üretim için ihaleye çıkıldığını hatırlatarak, “Bu ihalede teklifler Cuma günü verildi. Önümüzdeki günlerde sonuçlandıracağız.” dedi. (Bloomberg HT)
ALTINYAĞ / ALYAG – VBTS kapsamında, ALYAG payları bugün seans başından itibaren 7 Aralık seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecekk.
DENGE YATIRIM HOLDİNG / DENGE – Şirket bağlı ortaklığı Toma Finance Ltd ., yetkili bir değerleme kuruluşu tarafından yaptırılacak değerleme sonucu esas alınmak üzere belirlenecek bedel üzerinden Pana Proje ve Gayrimenkul Yatırımları Geliştirme Anonim Şirketi’nin (Eski unvanı Pana Holding A.Ş.) %51 ‘ini satın almaya karar verdiğini bildirdi.
KÜTAHYA PORSELEN / KUTPO – Şirket Bozüyük/Bilecik adresinde bulunan Kütahya Porselen Bozüyük Sarar Outlet Şubesi’nin gereken lüzum üzerine kapatılmasına karar verdiğini bildirdi.
HÜRRİYET GAZETECİLİK / HURGZ – Hürriyet Gazetecilik bağlı ortaklığının Rusya’da faaliyet gösteren dijital platformların faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiğini bildirdi.
ALBARAKA TÜRK / ALBRK – Albaraka Türk 101 milyon USD Murabaha Sendikasyon Kredisi sağladı.
MİGROS TÜRK / MGROS – Şirket ortaklarından Moonlight Capital 13 milyon TL nominal değerli Migros hissesinin yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satışı için sözleşme imzaladı. Migros Ticaret’in seermayesinin yaklaşık %7,3’ünü temsil eden yaklaşık 13.000.000 TL toplam nominal degerli Migros payları için, bedeli nakden ve peşinen ödenmek üzere pay basına satış fiyatı 26 TL olarak belirlendi.
Basında Sektör ve Şirket Haberleri
Zorlu Enerji’nin 320 Milyon Dolar yatırımla tamamladığı Kızıldere III projesinin 99,5 MW kurulu güce sahip ilk ünitesinin resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu ve çok sayıda katılımcının yer aldığı törenle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyenn bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.