Ana Sayfa DÖVİZ Dolar Kurundaki Son Gelişmeler Ve Beklentiler

Dolar Kurundaki Son Gelişmeler Ve Beklentiler

276
Paylaş

Tacirler Yatırım araştırma bölümü kurda gelinen son durum ve değerlendirmelerini paylaştığı raporunu yayınladı. Buna göre kurumu raporu şöyle:

Fed’in 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantısının tutanakları dün akşam saatlerinde açıklandı. Tutanaklarda Aralık ayında bir faiz artırımına gidileceği sinyalinin net bir şekilde verildiği görülüyor. Ancak tutanaklara göre, birçok üyenin enflasyon konusundaki endişeleri devam ediyor. Bazı üyelerin faiz artırımlarının devamını destekleme durumunun enflasyondaki görünüme bağlı olduğunun altını çizmiş olmaları, faiz politikasının geleceği açısından belirsizlik olarak algılandı. Tutanaklar öncesinde ise ABD’den gelen Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri verileri beklentilerin altında bir performans sergileyerek dolar endeksinin dün öğle saatlerinde bir satış eğilimi içerisine girmesine neden olmuştu. Dün açıklanan verilere göre Dayanıklı Mal Siparişleri verisi Ekim ayında %1,2 düşüş gösterdi. Beklenti %0,4 idi. Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verisi ise %0,5’lik beklentiyi karşılayamayarak %0,4’lük yetersiz bir artış kaydetti. Tüm bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dolar endeksi sert bir şekilde geri çekilerek 93,20 seviyesi altına indi. Daha da önemlisi ise USDTRY paritesi, uzun bir aradan sonra ilk defa kurdaki düşüşe tepki göstererek sert bir geri çekilme kaydetti ve dolar endeksindeki düşüş fiyatlaması kuru 3,91’li seviyelerine kadar getirdi.

Bugün ABD’de piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı olacak. Ancak Euro Bölgesi’nden gelecek olan verileri yakından takip ediyor olacağız:

-Saat 10:00’da Almanya’nın 3Ç17 GSYİH Büyüme Oranı verisi açıklandı. Çeyreklik büyüme %0,8 olarak gerçekleşirken, yıllık büyüme oranı yine beklentiler dahilinde gelerek %2,8 oldu – Geçtiğimiz haftaki sert yükseliş hareketi ile birlikte kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kıran EURUSD paritesinde, kısa vadede 1,17 seviyesi altında kalıcı bir hareket beklemiyoruz. Ancak bu noktada Almanya ile ilgili olumsuz bir akışı parite üzerinde etki yaratabilir. Hafta sonu Almanya’da koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında seçimlerin yenilenmesi opsiyyonu yüksek ihtimal verilen bir seçenek olarak konuşulmaya başlandı. Bu cepheden gelebilecek olumsuz bir veri akışı euro üzerinde baskı yaratabilir.

-Saat 11:30’da Almanya’ya, 12:00’da ise Euro Bölgesi’ne ilişkin PMI endeksi verilerini görüyor olacağız.

-Saat 12:30’da İngiltere 3Ç17 GSYİH Büyüme Oranı gelecek.

-Saat 15:30’da Avrupa Merkez Bankası (ECB) tutanakları açıklanacak. Tutanakların, Ekim ayında verilen varlık alımı kararına ilişkin ECB içerisindeki görüş ayrılıklarını ve kalabalık bir Yönetim Kurulu olan ECB içerisinde tartışmaları ortaya koymasını mümkün görünüyor.

Kurda önümüzdeki dönemde, yurt içi gelişmelerin yanı sıra ABD’deki vergi reformu süreci de belirleyici bir unsur olmaya devam edecek. Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz hafta Perşembe günü vergi reform tasarısı ABD Temsilciler Meclisinde oy çoğunluğu ile onaylanmıştı. Önde gelen Kongre üyeleri ve Başkan Donald Trump’ın istediği yeni vergi yasasının Senato’da hazırlanan tasarısı ise bugün kutlanan Şükran Bayrammı tatili sonrasında Senato’nun onayına sunulacak. Noel’e kadar ise (25 Aralık) kadar ise yasa tasarısının son halinin ABD Başkanı Trump’a iletilmesi planlanıyor.

Kurdaki teknik görünüme baktığımızda;  Bu sabah saatleri itibariyle 3,93 seviyesi civarında dalgalı bir seyir izleyen kurun dünkü geri çekilme hareketi bugün içerisinde de bir miktar etkili olabilir. Diğer bir deyişle, USDTRY paritesindeki gevşemenim 3,90 seviyesine doğru yeniden devam edebileceğini düşünüyoruz. Ancak kurun kısa vadede 3,88 seviyesi altına sarkmasını beklememekle birlikte, 3,88 – 3,90 bandının kısa vadede alım fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

http://www.tacirler.com.tr/

Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.