Ana Sayfa GÜNDEM Elvan: Kurdaki Oynaklık Geçici

Elvan: Kurdaki Oynaklık Geçici

227
Paylaş

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yılın üçüncü çeyreğinde yüksek bir büyüme performansı öngördüklerini belirterek, enflasyonda da önümüzdeki aydan itibaren bir düşüş beklediklerini söyledi.

Elvan, TRTHaber’deki değerlendirmesinde, “Yılın tamamında hedeflediğimiz yüzde 5,5’lik büyüme seviyesini de geçeceğimizi tahmin ediyorum. Mali ve özel kesimde yüksek borç yok. Cari dengemizde de sıkıntı öngörmüyoruz. İhracat canlanıyor. Önümüzdeki ay enflasyon ve faizde düşüş göreceğiz. Kur geçişkenliğiyle ilgili enflasyonda hareketlenme oldu ancak önümüzdeki aydan itibaren düşüş göreceğiz”dedi.

Elvan, döviz kurlarında yaşanan hareketlilik konusunda ise “Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturduğunu herkes biliyor. Bir takım kesimlerin içeriden ve dışarıdan Türk ekonomisini zora sokmak için kriz tellallığı anlayışına artık itibar etmemeliyiz. Kurdaki oynaklık tamamen dönemsel ve geçicidir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri yılın tamamı itibarıyla yüzde 6 civarında bir büyüme gerçekleşmesini beklerken, Moody’s bu hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun dirençli büyüme tarafından desteklendiğinin altını çizmişti.