Ana Sayfa GÜNDEM Ertem: TCMB 14 Aralığı Beklemek Zorunda Değil

Ertem: TCMB 14 Aralığı Beklemek Zorunda Değil

262
Paylaş

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’na gerek olmadan her adımı atabileceğini belirterek, “TCMB’nin araç bağımsızlığı sonsuz, her an her şey olabilir” dedi.

Ertem, Merkez Bankası’nın kur değil, enflasyon doğrultusunda adım attığını belirterek, TCMB’nin ortalama fonlama maliyeti hamlesinin ardından geç likidite penceresi faizini yukarı çekebileceğini kaydetti.

NTV televizyonunda canlı yayınında Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Cemil Ertem, Merkez Bankası’nın elindeki araç setinin kimsede olmadığını vurgulayarak, “Kimse Merkez Bankasının yerine kendini koyarak yorum yapmasın” ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası’nın bir kur hedeflemesi yapmadığını söyleyen Ertem, “Dolayısıyla Merkez’in aldığı önlemler bir kur hedefiyle yapılmıyor. Merkez Bankası zaten kur etkisi olsun diye başlamıyor, enflasyon doğrultusunda adım atıyor, bunda da başarılı oluyor. Banka reel sektörü kur etkisinden korumaya çalışıyor” dedi.

Kamu kesiminin rahat hatta Hazine’nin gereğinden fazla rahat olduğuna değinen Cemil Ertem, “Türkiye kur riskini azaltan bir yol izliyor, bunu Merkez’de teşvik ediyor. Ayrıca kuru çok fazla konuştuğumuzu da düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın enflasyon bağlamında her türlü önlemi alabileceğini söyleyen Ertem, Merkez’in Para Politikası Kurulu’na gerek olmadan her adımı atabileceğini kaydetti. “Kirli haberlerle spekülatif adımlar atanın da Merkez Bankası elini kırar” diyen Ertem, “Her an her şey olabilir” dedi.

“14 Aralık’tan Önce TCMB Pozisyon Alır”

Merkez Bankası’nın elindeki araç setinin kimsede olmadığını ifade eden Ertem, “Kimse Merkez Bankasının yerine kendini koyarak yorum yapmasın. Merkez Bankası çok esnek para politikası uyguluyor, 14 Aralık’tan önce de MB pozisyon alır, alıyor da zaten. Şimdiye kadar attığı adımlar da kur hedefi için değil, enflasyon ve reel sektörü korumak için attığı adımlar” ifadelerini kullandı.