Ana Sayfa DÖVİZ TL Varlıklardaki Kırılganlık Devam Ediyor

TL Varlıklardaki Kırılganlık Devam Ediyor

249
Paylaş

İntegral Menkul Değerler AŞ araştırma birimi dolar ve Euro kuru değerlendirmesini yayınladı. Kurum raporunda şu değerlendirmelere yer verdi:

TL varlıklardaki kırılganlık devam ediyor. Bugün, dış piyasada ABD’de Şükran günü nedeniyle ABD piyasaları kapalı dolayısıyla temkinli bir Dolar var karşımızda. Doların seyri, bugün için gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatlatıyor. TL’de ise hikaye aynı ancak bugün biraz pozitif. Son günlerdeki sert tepkisinin ardından bugün düzeltme hareketini yaptığını diğer yandan Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem’in “TCMB gerekli gördüğü her an piyasaya müdahale edebilir” ifadesinin TL açısından pozitif fiyatlandığını söylemek mümkün. Aynı zamanda, iç piyasadaki tansiyon hafta başındaki kadar yüksek değil. Türkiye’ye yönelik risk algısında bozulmanın olduğunu söylüyoruz ancak bugün bu algı da biraz iyileşme var. Bu hafta, Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı 217 ile nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini test etmişti bugün ise 208 puana doğru geri çekilmenin olduğu dikkat çekiyor. Bu tablo karşısında, bugün TL varlıklar bir miktar pozitif ayrışıyor. Ancak, bu gelişmeler bile hala TL’deki kırılganlığın azalmasına neden olmuş değil dolayısıyla bu pozitif tablonun uzun sürmesi beklenmeyebilir.

Gün içerisinde Fitch’ten Türkiye’nin büyüme ve enflasyon rakamlarındaki revizeler TL’nin sınırlı da olsa negatif tepki vermesine neden oldu. Fitch, Türkiye’nin 2017 yılı ekonomik büyüme tahminini %5.5 seviyesinde tuttu. 2018 yılına ait GSYİH tahmini ise %4.1 seviyesinden %3.9 seviyesine indirdi. 2017 yılı enflasyon tahmini ise %9.5 seviyesinden %10.9 seviyesine çıkardı. 2018 yılına ait enflasyon tahmini ise %8.0’den %9.4 seviyesine yükseltti. Bu açıklamaların ardından USD/TL ve EUR/TL kurlarında destek noktalarından yukarı yönde tepkiler oluştu. Ancak etkisinin sınırlı kaldığını gözlemliyoruz.

Teknik Analiz: USD/TL, bugün 3.9480 seviyesine doğru yükselmesinin ardından bu seviyeyi aşmakta zorlandı. En düşük ise 3.90’a kadar geri çekildi. Kur bugünü 3.90-3.95 aralığında geçiriyor. Kurda, oynaklık hala yüksek dolayısıyla aşağı/yukarı sert hareketlere karşı temkinli olmakta yarar var. Kur için 3.90 bölgesini destek olarak takip edebiliriz. Bu destek noktasının altında kalıcı tablo kurda geri çekilmeyi tetikleyebilir. Buna karşın, yukarıda ise 3.95 üzerindeki seyri 3.95-4.00 aralığını yeniden gündeme getirebilir.

Destekler: 3.9050 / 3.90 / 3.87

Dirençler: 3.95 / 3.9772 / 4.00 / 4.06

Teknik Analiz: EUR/TL kuru,  4.65 seviyesinin üzerindeki seyrinde ısrarcı olursa bu durumda yukarı yöndeki hareketini korumak isteyebilir. Kurda 4.6770 bölgesi direnç noktası olarak takip edebiliriz. Buna karşın, 4.65 seviyesinin üzerinde kalamaması durumunda ise 4.60 bölgesine doğru geri çekilmeler gözlemleyebiliriz.

Destekler: 4.60 / 4.55 / 4.53 / 4.50

Dirençler: 4.65 / 4.6760 / 4.8330

www.integral.com.tr

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.