Ana Sayfa GÜNDEM Bu Hafta Dolar ve Altın Yükseldi Borsa İstanbul Geriledi

Bu Hafta Dolar ve Altın Yükseldi Borsa İstanbul Geriledi

283
Paylaş

Geride bıraktığımız hafta para piyasaların da altını tercih eden yatırımcılar kazanırken, Borsa İstanbul’u tercih edenlerin portföyleri geriledi. Dolar kuru ise haftayı yükselişler ile kapattı.

Borsa Ne Oldu?

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi geride bıraktığımız haftayı yüzde -1,60 azalışla 104.539 puandan tamamlayarak yatırımcısını üzdü.

Analistler, borsa endeksindeki geri çekilmeye dolar kurundaki artış baskısının neden olduğuna vurgu yaptı.

Bu hafta Borsa İstanbul’da en çok kazandıran hisse senedi yüzde 88,36 primle Bera Yatırım Holding AŞ (BERA) oldu.

Hisseler Cuma günü borsa kapanışının ardından otorite tarafından gönderilen yazılı açıklama ile Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamına alındı. BERA payları 25 Kasım Pazartesi seans açılışından itibaren açığa satış ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Dolar Kurunda Haftalık Bazda Rekor Kapanış Yaşandı

Dolar kuru geride bıraktığımız hafta uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in ABD’de devam eden Sarraf davasına vurgu yaparak “Türk bankalarının kredi notu ABD’de yürütülen incelemelerden zarar görürse, piyasaya erişimi azalırsa ve büyük cezalar devlet desteğiyle telafi edilmezse baskı altında kalabilir” değerlendirmesinin de baskısı ile haftayı yükselişle kapattı.

Hafta boyunca en yüksek 3,9830 lira ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan dolar/TL paritesi, yüzde 2,02 artışla 3,9524 lira ile haftalık bazda rekor seviyeden kapandı.

Altın Gram Fiyatı Yükselişini Sürdürdü

Altının gram fiyatı bu hafta da yükselişine devam ederken tüm zamanların en yüksek değeri olan 164,1631 lirayı gördü.

Değerli metal haftalık bazda yüzde 1,60 artışla 163,7520 liradan kapandı.