Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 28.11.2017

Günün Stratejisi 28.11.2017

151
Paylaş

Piyasa Beklentimiz

Dün para birimlerinde yaşanan sert hareketler güne damgasını vurdu diyebiliriz. Özellikle not indirimi G.Afrika Rand’ında ABD dolarına karşı görülen güçlenme %3’e varırken, bu durum TL üzerinde de pozitif etki gösterdi. Dolardaki küresel zayıflamanın bu tabloya eklenmesiyle Dolar kurunda içeride 3.90 seviyesine doğru sert bir düşüş gördük. Bunun yanında dün faizlerde gerileme görülerken, CDS oranlarındaki gerileme piyasa için pozitif diyebiliriz. BIST endeksini 106800 seviyesi altında kaldığı sürece negatif olarak izlemeyi sürdürüyoruz. Bunun dışında ABD’den gelecek haber akışları izlenmeye devam edecek.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksinde 106,800 seviyesindeki 50-günlük ortalaması altında yatay dalgalanmalar devam ediyor. Genel olarak 106,800 seviyesi altında kaldığı sürece endeksi zayıf olarak izliyoruz. Şimdilik çok net olmasa da 103500 seviyeleri destek görevi görüyor ve bu noktalara yakın yerlerden tepkiler almaktayız. Bu seviyenin altına doğru geri çekilmeler başlarsa 100,000 seviyesine doğru düşüşler görebiliriz. Endeks 50-günlük ortalamanın altında kaldığı sürece 100,000 seviyesine gerileme riski devam edecektir.
Dirençler: 106800 (50 g-ort) / 108000 /100300
Destekler: 103500 / 102800 / 101500
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksinde 130,800 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altında dalgalanmalar devam ediyor. Genel olarak zayıf görünüm sürmekte. Günlük bazda 127,600 seviyesinde destek oluşmuş görünüyor ve bu seviyeye yakın noktalardan tepkiler geliyor. Endeksin güçlenmesi için 130,800 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu olmadıkça zayıf görünüm sürebilir ve 125,000 seviyelerine gerileme riski devam edebilir.
VIOP endeks kontratında ise BIST 30 endeksinin 130,800 seviyesi altında kalmaya devam etmesi durumunda kısa pozisyonlar korunabilir ve fazla uzun pozisyon zorlanmamasında fayda olabilir. Yükselişler direnç seviyelerinden kısa pozisyon denemelerine daha uygun bir piyasa var gibi görünüyor. Bununla birlikte spot enddeksin 130,800 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda uzun pozisyonlar için daha uygun bir piyasa oluşabilir.
Dirençler Bist-30: 130900 / 133600 / 136300
Destekler Bist-30: 127600 / 125200 / 124700

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, bu yıl Türkiye’de büyümenin %7 civarında çıkmasının şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Kapasite kullanım oranlarının artmasının büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret ettiğini belirtti. Borsanın rekor üstüne rekor kırdığını, Döviz kurlarında son günlerdeki suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağını dile getirdi.
Başbakan Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye ekonomisinin dinamik bir yapıya sahip olduğunu ve bu yıl sonunda da büyüme rakamlarının %6-7 arasında gerçekleşeceğini ifade etti.
ABD
New York Fed Başkanı Dudley konuşmasında, çok güçlü bir istihdam sektörünün enflasyonu zamanla yukarı doğru ilerlemesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi. Ekonominin tam istihdama yakın olduğunu bellirtti. Enflasyonun merkez bankasının % 2 hedefine doğru geri dönmesine yardımcı olacak ücret kazanımlarını artırması gerektiğini açıklamalarında yer verdi.
Minneapolis Fed başkanı Kashkari açıklamalarında, enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefine doğru yükselişe geçtiğine ilişkin işaretler gösterene kadar ABD faiz oranlarını yükseltmeye karşı olduğunu belirtti.
Ekim ayına yönelik ABD’de yeni konut satışları 625 bin artış beklentisine karşılık 685 bin seviyesinde açıklandı. Eylül ayına ilişkin ver 667 bin seviyesinden 645 bine revize edildi.
ABD Dallas Fed İmalat Aktivite Endeksi 24 olan piyasa beklentisine karşılık kasım ayında 19.4 seviyesinde açıklandı.
Petrol
OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo açıklamasında, bir yılını tamamlayacak petrol üretimini kısma anlaşmasının petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Şirket Haberleri
KEREVİTAŞ GIDA / KERVT – Şirket, ilişkili taraflarından Besler Gıda ve Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesini temsil eden paylaarın tamamının satın alınması işlemleri tamamlanmak suretiyle pay devri gerçekleştirildiğini bildirdi.
ETİLER GIDA / ETILR – Şirket, şirkete ait yiyecek ve içecek servisi yapılan tüm Mekanlarda Enerji İçeceği ürünleri pazarlanmasına yönelik Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi firması ile 2 yıl süreli Ürün tedarik anlaşması imzaladığını bildirdi.
Diğer yandan şirket İstwest şubesinin kapanması konusunda mutabakatac vardığını bildirdi.
KARSUSAN KARADENİZ SU ÜRÜNLERİ / KRSAN – Şirket, Sinop İlinde bulunan fabrikasında, Balık Unu ve Balık Yağı üretimi faaliyetinde bulunmak üzere kurulan tesisde balık alımı gerçekleşmiş olup üretime başlandığını bildirdi.
İHLAS HOLDİNG / IHLAS – Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Şirket ve 07/11/2017 tarihinde iş birliği sözleşmesi imzaladığını bildirdiği Greatwall Drilling Company arasında mutabakat metni imzaladığını bildirdi.
FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ / FONET – Düzce İli Kamu Hastaneleri Birliği tarafından yapılan “36 ay süreli web tabanlı hastane bilgi yönetim sistemi hizmeti alımı” ihalesine katıldığı ihale sonuçlanmış olup, ihaleyi kazandığını bildirdi.
MENSA SINAİ TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR / MEMSA – Grup ile T Halk Bankası A.Ş. arasında yürürlükte olan protokol kapsamında, 30.11.2017 tarihi itibariyle yapılması gereken 516.407 TL tutarlı kredi geri ödemesi, 27.11.2017 tarihi itibariyle yerine getirildiğini bildirdi.
AKDENİZ GÜVENLİK / AKGUV – Şirket, Gaziosmanpaşa Adliyesi Ana ve Ek Hizmet Binasının Güvenliği İçin 01 Ocak 2018 – 31 Aralık 2018 Tarihleri Arası 12 aylık toplam 21 Kişilik Özel Güvenlik hizmet alımı işinin “1.259.922,00 TL + KDV” bedelli ihalesine ilişkin olarak; işin yeniden ihaleye çıkılmak üzere iptal edilmesine karar verildiğini bildirdi.
ZORLU ENERJİ / ZOREN – Şirket bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin Manisa ili Alaşehir ilçesinde kurmayı planladığı Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesi için EPDK’dan 22 yıl süreyle geçerli olacak üretim lisansı aldığınıı bildirdi.
GERSAN ELEKTRİK / GEREL – Şirket, Umman’da faaliyet gösteren Occidental Mukhaizna LLC. ile arasında kablo kanalı temin ve tedariki konusunda sözleşme imzalandığını bildirdi.
TÜRK PRYSMİAN KABLO / PRKAB – Şirket, İzmit Körfez Geçişi Güç Kablosu Bağlantı Projeleri Yapım İşi için Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından, yeniden ihale düzenlenmiş olup, söz konusu ihale 27.22.2017 tarihinde sonuçlanmıştır. Buna göre; Şirket tarafından sunulan teklifin, bir önceki ihalede olduğu gibi ihale kapsamında verilen tek teklif olduğu öğrenilmiş olup projeyi kapsayan sözleşme henüz imzalanmadığını bildirdi.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasındaa imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.