Ana Sayfa GÜNDEM Euro Bölgesi’nde Büyüme Beklentiler Dahilinde Güçlü Geldi

Euro Bölgesi’nde Büyüme Beklentiler Dahilinde Güçlü Geldi

150
Paylaş
155940092HF018_EUROPEAN_CEN

KapitalFX’in hazırladığı rapora göre Euro Bölgesi ekonomisi 3Q17’de çeyreksel bazda beklentiye paralel bir şekilde %0,6 büyüme kaydederken, yıllık bazda büyüme ise %2,5 olan beklentinin üzerinde %2,6 olarak açıklandı. Böylece son okumada büyüme de yıllık bazda yukarı yönlü revize edilmiş oldu. Böylece yıllık bazda büyüme 1Q11’den beri en yüksek seviyede, 6 yılın zirvesinde gerçekleşmiş oldu. 2Q17’de ekonomi çeyreksel bazda %0,7, yıllık bazda %2,4 büyüme kaydetmişti. Bölgenin en büyük ekonomilerinden Almanya 3Q17’de çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %0,8 ve %2,8 büyürken Fransa’da büyüme sırasıyla %0,5 ve %2,2, İtalya’da %0,4 ve %1,7 ve İspanya’da %0,8 ve %3,1 olarak gerçekleşmiştir. Lokomotif ekonomilerin AB ortalamasının üzerinde büyüme kaydetmesi olumlu bir ayrıntı olarak göze çarpmaktadır.

Alt kalemler itibariyle; çeyreklik bazda iç talep %0,6 büyürken hanehalklarının tüketim harcamaları aynı dönemde %0,3 büyüme kaydetmiştir. Brüt sabit sermaye oluşumu %1,1, genel hükümet harcamaları %0,2, ihracat ve ithalat %1,2 büyüme kaydetmekle beraber; büyümeye hanehalkı tüketim harcamalarının %0,23, brüt sabit sermaye oluşumunun %0,22, ihracatın %0,54 pozitif katkı verdiği görülmektedir. Ana kalemlerden ithalat ise %0,47’lik negatif etki etmiştir. Böylece net ihracatın büyümeye etkisi de %0,07 olarak gerçekleşmiş oldu. Genel olarak ana kalemlerdeki eğilim pozitif diyebiliriz.

3Q17 rakamlarında öncü göstergeler çerçevesinde sektörel büyümelerde görülen eğilim itibariyle gelen rakamlar çok da beklenmedik değil. Özellikle son dönemde geçmişe göre daha iyi iç talep görünümü ve sektörlerin istihdam endeksleri ve genel işsizlik oranlarında meydana gelen iyileşme itibariyle Euro Bölgesi ekonomilerindeki toparlanmanın güçlü momentumunu koruyacağını düşünüyoruz. EUR kullanan ülkeler içinde çeyreksel bazda %0,1 büyüyen Litvanya haricinde, en düşük büyüme oranının %0,3 olduğu, haliyle oluşan homojen dağılım itibariyle ekonomik büyümenin genele yayıldığğı görülmektedir. ECB’nin 2017 miçin %2,2 büyüme öngörmektedir, 3Q17 itibariyle ise üç çeyreğin büyüme ortalaması %2,4 seviyesindedir. Dolayısıyla öngörülenden daha iyi bir görünüm içerisindedir. 3 ayda bir ekonomik projeksiyonlarını güncelleyen ECB, 14 Aralık toplantısında iyi yönde revizyonlar yapabilir.

Enver ERKAN

Araştırma Müdür Yardımcısı

 

KapitalFX / Reel Kapital Menkul Değerler

www.kapitalfx.com

[email protected]

***

Yasal Uyarı

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılırr.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.