Ana Sayfa HABERLER ABD’de İnternet Tarafsızlığı Düzenlemesi Kaldırıldı

ABD’de İnternet Tarafsızlığı Düzenlemesi Kaldırıldı

222
Paylaş

ABD’nin Federal İletişim Komisyonu, iki yıl önce kabul edilen ve internete eşit erişimi güvence altına alan internet tarafsızlığı düzenlemesini kaldırdı. Bu hamle, büyük internet hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemeleri azaltacak ve firmalara tüketicilerin hangi internet içeriğine erişebilecekleri konusunda genel yetki verecek.

Federal İletişim Komisyonu, Başkan Ajit Pai tarafından hazırlanan tasarıyı 2’ye karşı 3 oyla kabul etti. Ajit Pai görevine büyük telekomünikasyon şirketlerini ‘hafif dokunuşlarla’ düzenlemek ve federal hükümetin interneti aşırı detaycı biçimde yönetmesini sona erdirmek amacıyla, Başkan Donald Trump tarafından atanmıştı.

Bu değişiklikle Comcast, Verizon, AT&T gibi geniş bant sağlayıcıların istemedikleri hizmetleri engellemelerinin, bu hizmetlerden ücret almalarının ve 50 eyalete kendi kurallarıyla internet vermelerinin önü açılacak.

İngiliz mühendis ve web’in yaratıcısı Tim Berners-Lee, , Pai’nin kurallarıyla firmaların kullanıcıların hangi sitelere gireceğine ve hangi sitelerin hangi hızla yükleneceğine karar verme yetkisine sahip olacağına dikkat çekti. Yani servis sağlayıcılar, hangi şirketlerin sanal ortamda başarı sağlayacağına, hangi seslerin duyulacağına ve hangilerinin susturulacağına karar verme yetkisine sahip olacak.

Amerika’nın Sesi