Ana Sayfa ALTIN Altında 2018 Beklentileri

Altında 2018 Beklentileri

188
Paylaş

PhillipCapital Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Altında 2018 Beklentileri aşağıda yer almaktadır:

2018’de Altın İçin Yükseliş mi Düşüş mü?

2016 ile karşılaştırdığımızda, piyasadaki volatil duruma ve kilit piyasa gelişmelerine rağmen bulunduğumuz yıl içerisinde altın fiyatları yükseliş gösterdi. Güvenli liman olarak görülen değerli metal, 2017’deki jeopolitik gerilimlerin ortasında birçok kez yükseliş yaşadı

Yeni yılda odaklanmamız gereken önemli etkenler

1) ABD Merkez Bankası(FED):

Jerome Powell’in yeni FED başkanı olarak göreve başlama tarihi Şubat 2018 olarak belirlendi. Optimal enflasyon oranını desteklemek için daha önceki dönemlerde de olduğu gibi Jerome Powell da şahin sinyaller verdi. Ayrıca, ABD ekonomik verilerinin olumlu gelmesi ile oluşan pozitif piyasa koşulları FED’in mevcut sıkı para politikasını destekledi.

2) Amerikan Doları(USD):

2017’deki faiz artırımları ve vergi reformu beklentileriyle dolar fazlasıyla desteklenmişti. Önümüzdeki yıl içerisinde ise beklenen 2 veya 4 faiz artışı, dolardaki kademeli yükselişin devam etme beklentilerini artırdı.

3) Kripto-paralar:

Yeni fenomen kripto-paralar, finansal piyasalarda büyük bir etki yarattı. Bitcoin’in başı çektiği kripto-paraların her geçen gün daha da ünlenmesiyle birlikte sermaye akışının yönü değişti. Bu sermaye akışıyla birlikte Bitcoin(BTC) 276 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Toplamda 1370 farklı paraya sahip olan kripto-para piyasasının değeri ise 603 milyar dolar oldu. Kripto-paraların insanlar tarafından yeni güvenli liman olarak görülmesiyle birlikte altın fiyatları fazlasıyla zarar gördü. Bitcoin ile başlayan kripto-para türev ürünlerinin 2018’de daha da fazla olacağı ön görülmekte. Bu nedenle değerli metal fiyatlarında zayıflama görme ihtimalimiz var.

Peki bu gelişmeler, 2018’de altın fiyatlarında bir düşüşün sinyalini mi vermekte?

2018’deki merkez bankası tarafından faiz artırımlarına ilişkin beklentilerin ortasında, piyasa oynaklığı her zaman finansal piyasa denkleminde sabit kalacaktır. Yatırımcılar, piyasadaki dalgalanmalara karşı kendini korumak için değerli metalleri güvenli liman olarak görmeye devam edecektir. Bu nedenle, jeopolitik gerilimler arttıkça ve belirsiz koşullar piyasalarda bir etki yarattığında altın fiyatlarında bir artış bekleyebiliriz.

PhillipCapital Menkul Değerler A.Ş.
www.phillipcapital.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri terccihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.