Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 26.12.2017

Günün Stratejisi 26.12.2017

169
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı BIST Günlük Bülten aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Dün endekste beklendiği gibi işlem hacmi oldukça dar bir gün geçirdik. Noel nedeni ile yabancı katılımının düşük olduğu endekste sıkışık günler hafta sonuna kadar devam edebilir. Diğer yandan Endeks 110300 seviyesi üzerinde güçleniyor ve daha yukarı seviyelere gitme isteği her geçen gün artıyor. Bankacılık endeksinin teknik olarak güçlenmeye başlaması da endekste önümüzdeki günlerde yükselişin devam edebileceğinin göstergesi olabilir. Bugün içeride kapasite kullanım verileri açıklanırken, global piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bugün ABD piyasaları açılacak ancak Avrupa piyasaları kapalı kalmaya devam edecek.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksinde olumlu hava sürüyor. Endeks 110300 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürdüğü sürece 112600 direnç seviyesine doğru yükselme potansiyeli artabilir. Endeks 110300 seviyesi üzerine yerleşmiş görünüyor. Buna karşın endekste oluşabilecek momentum kayıplarında 110300 destek seviyesi üzerinde kalıp kalmayacağı endeksin yukarı yöndeki gücünü koruması açısından önemli.
Dirençler: 112600 / 115000
Destekler: 110300 / 109600 / 107600 (50 g.ortalama)
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi 136300 destek seviyesi üzerine yerleşmeyi başardı. 30 endekste 136300 seviyesi altına geçmediği sürece yukarı yönlü seyirlerin devam etmesi beklenebilir. Diğer yandan 30 endekste oluşabilecek kar realizasyonlarında 133600 seviyesine doğru uzamalar yaşanabilir.
VIOP endeks kontratında ise 136300 seviyesi üzerindeki seyirler sürdüğü sürece kısa pozisyonlar riskli olabilir. 136300 seviyesi stop loss alınarak uzun pozisyonlar korunabilir.
Dirençler Bist-30: 138800 / 141800
Destekler Bist-30: 136300 / 133600 / 131000

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
CHP Sözcüsü Tezcan, olağanüstü toplanan MYK toplantısının ardından yeni KHK’lar için Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini açıkladı. Öte yandan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül son çıkan KHK için, “İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geççirileceğini ümit ediyorum” dedi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından aralık ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) açıklandı. Buna göre, FHGE, aralıkta bir önceki aya kıyasla 3,5 puan azalarak 165,4’e geriledi. Endeks, kasımda 168,9 düzeyinde bulunuyordu.
Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde 8 bölge için kapasite tahsisleri yapıldı. Bugün toplamda 430 megavatlık ön lisans verilen 8 bölge için teklifler alındı. Bugün gerçekleşen ihaleler için 101 şirket başvuruda bulundu.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, cuma günü 4. ve son kez toplanacak. Asgari ücrette zam pazarlığında ilk 3 tur görüşmelerinden sonuç alınamaması sonrası, haftanın son iş gününde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir toplantı gerçekleştirilecek. Bakanlığın asgari ücret kararı burada belli olacak. Türk-İş asgari ücretin net bin 893 lira olmasını talep ederken, işveren tarafını temsiil eden TİSK bu rakamın çok yüksek olduğunu savunmuştu.
Şirket Haberleri
PETKİM / PETKM- Şirket, 500 milyon ABD Doları nominal değerli tahvilin yurt dışı ihracı ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvurunun uygun görüldüğünü duyurdu. Ayrıca Petkim Genel Müdürü Mammadov Türkiye’nin ilk halka arzını 2020-2021’de yapmayı düşü.
KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK / KRDMA, KRDMB, KRDMD – Şirket, Ocak-Mart/2018 döneminde fiyat listesi üzerinden toplam 601.740 ton ürün satışı programladığını bildirdi.
NET HOLDİNG / NTHOL – Şirket, halka açık olmayan 10 adet bağlı ortaklığını, tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde, devralması suretiyle şirket bünyesinde birleşilmesine karar verdiğini bildirdi.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI / VAKBN – Banka, Erbil Şubesi’nin sermayesinin 31.12.2017 tarihine veya Irak Merkez Bankası’nca Erbil Şubesi’nin ek süre talebine istinaden belirlenecek tarihe kadar ilave 25 milyon ABD Doları arttırılmak suretiyle 50 milyon ABD Doları’na tamamlanmasına vve ayrıca Irak’ın Bağdat kentinde yeni bir şube açılması için işlemlerin başlatılmasına karar verildiğini bildirdi.
Banka, bankanın vakıf hisselerinin 696 sayılı KHK ile bedeli karşılığı Hazine’ye devredilmesine ilişkin olarak hisse devri ile bankanın statüsü, stratejisi ve iş modelinde bir değişiklik olmayacağını bildirdi.
TOFAŞ FABRİKA / TOASO – Turkish Cargo, Lima Logistics ve TOFAŞ ile Türkiye otomotiv sanayisine önemli katkı sağlayacak özel bir anlaşma imzaladı. Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, küresel hava kargo taşımacılığı pazarındaki payını her geçen gün arttıran Turkish Cargo ile çözüm ortağı Lima Logistics, Türk Otomobil Fabrikaları AŞ’ye (TOFAŞ) özel lojistik hizmetler sunarak milli otomotiv sanayisine önemli bir katkıda bulunuyor. Türkiye otomotiv sanayisine önemli katkı sağlayacak anlaşma sayesinde, Fiat Chrysler Automotive (FCA) tarafından İtalya’da üretilen parçalar, Lima Logistics’in bu ülkedeki acente ağı üzerinden TOFAŞ’ın üretim hatttına, Turkish Cargo ile 24 saatten daha az süre içerisinde JIT (just in time-tam zamanında) olarak ulaşacak. Operasyonel başarısını ve ulaşım gücünü milli sanayinin hizmetine sunan Turkish Cargo, ilk etapta İtalya’dan TOFAŞ’ın Bursa’da bulunan fabrikasına haftalık 50 tonluk üretim malzemesi ve yedek parça taşıyacak. (kaynak: www.dunya.com)
REYSAŞ GYO / RYGYO – Şirket, portföyünde bulunan İzmir İli üzerinde bulunan 10.606 m2’lik deponun 1.000 m2 depolama alanı 3 seneliğine kiraya verdiğini ve 3 senede yaklaşık KDV dahil 500.000 TL gelir elde edeceğini bildirdi.
MEGA POLİETİLEN / MEGAP – Şirket ortaklarından Yağız EREL 800.000 Ad.Hisse senedini 1 TL/hisse bedelinden Nurhan YENİ’ye sattığını bildirdi.
TÜRKİYE İŞ BANKASI / ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR – Yapılan ihaleler sonucunda 2017 yılı Aralık ayı içerisinde Banka takipteki krediler portföyünün 362.776.418 TL tutarındaki kısmını oluşturan alacaklarının 25.745.782 TL’lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle Hedef Varlık Yönetim A..Ş., Sümer Varlık Yönetim A.Ş. ve Hayat Varlık Yönetim A.Ş.’ye devredildiğini bildirdi.
MİGROS TİCARET / MGROS – KIPA – Şirket, Kipa’nın genel kurulunca borsa kotundan çıkmasına ilişkin karar alması halinde pay alım teklifinin hisse başı 2.56 TL olacağını bildirdi. Genel kurul tarihi henüz belli değil.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.