Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 08.01.2018

Global Piyasalara Bakış 08.01.2018

183
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

2017 yılından miras kalan global hisse senedi rallisi 2018 yılının ilk ayında da devam ederken, açılışta ABD vadelileri ve Asya piyasalarının yeşil bölgede seyrettiğini görüyoruz. ABD 10 yıllık faiz oranları henüz bu yükselişe eşlik etmez iken (%2,47), 10 yıl vadeli enflasyon beklentisinin (breakeven) %2 üzerinde fiyatlanması, ikisinin arasındaki fark olan reel faizlerin 44 baz puana gerilemesinde neden oluyor. Diğer bir deyişle ABD’de enflasyondan arındırılmış faizler gerilerken, bu durum ons altın fiyatlarında yarıyor. Ancak ons altında 1326 geçilmeden yukarı yönde yeni pozisyon açmak riskli olabilecekken, son günlerde yaşanan hızlı yükselişin 1309’a doğru gerileme ile soluklanması doğal olabilir. Pazar günü İngiltere’de Başbakan Theresa May tarafından yapılan açıklamalar, Brexit sürecine daha güçlü adımlar ile girilmesi için önümüzdeki günlerde kabinede değişiklik yapılabileceğine işaret ederken, Sterlin/Dolar paritesinde 1,3620 geçilir ise 1,3910 potaya girebilir.

Bu hafta global tarafta Cuma günü kritik olacak. ABD’de enflasyonun (CPI) yatay seyrini izleyebilecekken, perakende satışlarda ivme beklemeye devam ediyoruz. ABD PCE enflasyonunda ikinci çeyrekten itibaren artış öngörmeye devam ederken, ücret ve CPI enflasyonunda Şubat ayından itibaren ilk yükseliş sinyalleri gelebilir. Haftanın diğer önemli gelişmeleri tarihi Güney-Kuzey Kore toplantısı (Çarşamba), Dudley konuşması (Perşembe) ve JPMorgan, Wells Fargo, Blackrock bilançoları (Cuma) olacak. Türkiye tarafında ise bugün sanayi üretim verileri ve Cuma günü yayımlanacak Kasım ayı cari açık verisi (beklenti -3.88 milyar dolar) takip edilecek.

Bu hafta önemli gördüğümüz global gelişmeler için tıklayınız.

Bugün Fed Başkanları Williams (21:35), Rosengren (00:00) ve eski başkanlardan Bernanke Washington, D.C.’de bir panelde konuşma yapıyorlar. Almanya fabrika siparişleri (10:00) yayımlanıyor. LG 2017 yılı bilançosu yayımlanıyor. Türkiye tarafında ise Kasım ayı sanayi üretimi (beklenti aylık %0,3 artış) açıkklanıyor. Tüm bu verilerin piyasa etkisi sınırlı olabilir. Hafta boyunca yayımlanacak veriler arasında Cuma günü yayımlanacak ABD enflasyon, perakende satışlar ve şirket bilançolarının piyasa etkisi yüksek olacaktır. Global risk iştahının güçlü kalması nedeniyle BIST100’de yukarı, Dolar/TL’de aşağı görüşümüz devam ediyor. Dolar/TL’de 3,76 geçilmediği sürece 3,66-3,62 aralığı hedeflenmeye devam edilebilir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.