Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 09.01.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 09.01.2018

148
Paylaş

09.01.2018 Salı sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr):

Akbank 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında yaklaşık %4,5 büyüme ve %9 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi sektör beklentisi olan %12 – %14’ün üzerinde %13 – 15 olarak hedeflenmiştir. Banka özsermaye karlılığında %15,5 – 16 oranını hedeflerken, net faiz marjını yaklaşık %3,5, kredi /mevduat oranında maksimum %105 ve takipteki kredi orranını da yaklaşık %2,1 olarak hedeflemektedir. Banka, ücret ve komisyon gelirlerinde yaklaşık %15, operasyonel giderlerde ise yaklaşık %13 artış beklerken, hisse başı karda yaklaşık %12’lik bir artış öngörmektedir. Son olarak, Banka sermaye yeterlilik oranının %15 civarında olmasını beklemektedir. Akbank ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu itibariyle yakın izlemeye (grup II) aldığını da belirtmiştir.

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr):

Halkbank 2018 beklentilerin açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında yaklaşık %5,5 büyüme ve %9 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi büyüme beklentisi ise ağırlıklı olarak KOBİ tarafında olmak üzere %17 iken, mevduatlarda ise %20 oranında artış beklemektedir. Banka özsermaye karlılığında %15 – 16 oranını hedeflerken, net faiz marjında yatay, kredi /mevduat oranında %103’ün altı ve takipteki kredi oranında %3 hedeflemektedir. Son olarak, Banka sermaye yeterlilik oranının %14 civarında olmasını beklemektedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif):

THY’nin yolcu sayısı, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %21,4 artarak 5,5mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 5,1 puanlık artışla %79,7 seviyesine yükselmiştir. Aralık ayı ile beraber, 2017 yılında yolcu sayısı %9,3 artışla 68,6mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 4,7 puan artışla %79,1 olmuştur.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “EKLE”, Nötr): TSKB, beş yıl vadeli dolar cinsi tahvil ihracı için yedi bankaya (BNP Paribas, Commerzbank, ING Bank, Sociate Generale, Bank ABC, SMBC Nikko ve Unicredit’ten oluşan bankalar) yetki verdi.

Doğuş GYO (DGGYO, Nötr):

Şirket portföyünde yer alan “Gebze Center AVM” isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu EURO bazlı Türk Lirası karşılığı kira bedelleri için, Ocak – Mart 2018 (üç ay) dönemine münhasır olarak, 1 EURO kurunun ağırlıklı ortalaması 4,01 TL olacak şekilde belirlenmesine; aynı dönemde “Doğuş Center Maslak” isimli gaayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu USD bazlı TL karşılığı kira bedelleri için, 1 USD kurunun 3,65 Türk Lirası olarak belirlenmesine ve yine aynı dönemde “Doğuş Center Etiler” isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu USD bazlı TL karşılığı kira bedelleri için, 1 USD kurunun 3,65 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Kipa (KIPA, Nötr):

08.01.2018 tarihi itibariyle Şirketin mülkiyetinde yer alan gayrimenkullerden Çerkezköy Alışveriş Merkezi’nin Aksistem Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti ‘ne satışı 44.067.800 TL KDV hariç bedel ile tamamlanmış ve tapu devri gerçekleştirilmiştir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yattırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.