Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalara Bakış 09.01.2018

Global Piyasalara Bakış 09.01.2018

143
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

Güçlü global büyüme ve sınırlı enflasyon ortamında primlenmeye devam eden global hisse senedi piyasaları bu sabah da alıcılı bir seyirle güne başlıyor. Japonya Merkez Bankası’nın 10 yıl ve üzeri vadelerde yaptığı tahvil alımlarını 88 milyon dolar azaltması Japon Yeni’ne (112.6) değer kazandırıyor. Ancak bu değerlenme Nikkei (%0,62) üzerinde olumsuz etki yapmazken ABD vadelileri ve Çin endeksleri (%0,06) güçlü konumlarını sürdürüyorlar. İngiltere’de kabine değişimi dönemi sancılı geçerken, yeni görevinden memnun olmayan Milli Eğitim Bakanı’nın istifası Sterlin/Dolar üzerinde olumsuz etki yapmış görünmüyor. Demir cevheri fiyatlarında son 4 ayın en yüksek seviyesine (558 Yuan/metric ton) ulaşılmasıyla Avusturalya Doları/ABD doları paritesinde yukarı yön güçlenmeye devam ediyor. Burada yatırımcıların net AUD short pozisyonları güçlü yukarı yönlü trendin altında ezilebilir. Kuzey Kore’nin önümüzdeki ay Güney Kore’de yapılacak Kış olimpiyatlarına delege göndereceğini açıklamasıyla Kuzey Kore hisse senetlerinde, gelişen ülkeler ile oluşan ıskonto önümüzdeki günlerde kapanabilir.

Bugün

10:00’da Almanya Kasım ayı sanayi üretimi yayımlanıyor.

Türkiye tarafında ise Hazine Müsteşarlığı 2 yıl vadeli sabit kuponlu (6 ayda bir) Hazine ihalesi düzenleyecek. İtfa tarafına bakıldığında ise Çarşamba günü 2.1, Ocak ayı toplamında 10 milyar TL iç borç geri ödemesi olacak. Hazine’nin ay boyunca toplam itfa kadar (10 milyar TL) yeni borçlanma (%100 rollover) yapması bekleniyor.

Demir cevheri fiyatlarında son 4 ayın en yüksek seviyesine (558 Yuan/metric ton) ulaşılmasıyla Avusturalya Doları/ABD doları paritesinde yukarı yön güçlenmeye devam ediyor. Burada yatırımcıların net AUD short pozisyonları güçlü yukarı yönlü trendin altında ezilebilir.

Kuzey Kore’nin önümüzdeki ay Güney Kore’de yapılacak Kış olimpiyatlarına delege göndereceğini açıklamasıyla Kuzey Kore hisse senetlerinde, gelişen ülkeler ile oluşan iskonto kapanabilir. MSCI Kuzey Kore hisse senedi endeksinin MSCI EM endeksine iskontosu %32 civarında ve tarihi yükseklere yakın.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.