Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 10.01.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 10.01.2018

280
Paylaş

10.01.2018 Çarşamba sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Borusan Mannesmann (BRSAN, Sınırlı Pozitif):

Şirket katma değerli ürünler alanında büyüme stratejisi kapsamında otomotiv sektörü odaklı 75mn USD’lik yatırım kararı alırken; Gemlik’te yeni bir fabrika kurulması, Halkalı fabrikasında da kapasite artışı öngören söz konusu yatırım ile otomotiv borusu segmentinde %55 kapasite, 130mn USD de ciro artışı hedefleniyor. Söz konusu yatırımın finansmanı için 60mn USD civarı kredi kullanmayı planlayan şirket, Şubat ayında bankalarla görüşmelere başlayacak. (Kaynak: Reuters)

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif):

Emlak Konut GYO, 2018 yılında 830bin m2 brüt satış alanı ve toplamda 7,3milyar TL tutarında satış değeri tahmin etmektedir. Şirket’in net karının ise 1,8 milyar TL olabileceği öngörülmektedir. Çeyreksel olarak bakıldığında, son çeyrekte satışların yoğunlaştığı görülmekte. Bunda, Şirket’in genelliklee Ağustos – Eylül lansmanların etkisi olduğu belirtildi. Şirket, ihalelerin ortalama 1,5x – 2,0x arasında olacağını ve 1,5x’in altında bir çarpan beklemedekilerini açıkladılar. Şirket, 2017 yılı karından en az %40 temettü dağıtma niyetinde olduklarını yeniden belirtti. Nakit akışı ile ilgili olarak net borçta, kredi ödemesi, TOKİ ödemesi ve temettüye rağmen 2018 yılında artış beklenmemektedir. 2018 yılında arazi alımının da şu aşamada gündemde olmadığı ayrıca belirtildi. Bu yıl dokuz tane Gelir Paylaşımlı ve bir tane de Anahtar Teslimi olmak üzere on adet ihale planlayan Şirket, ilave ihalelerin de olabileceğini ekledi.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr):

Garanti Bankası 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, TL kredilerde %14 – %15 oranında büyüme beklerken, YP kredilerde (USD cinsinden) beklentiki yatay olacağı yönünde. Ortalama özkaynak karlılığının %16,5’ten yüksek olacağı hedeflenirken, aktif karlılığın %2,2’den yüksek olması beklenmektedir. Takipteki kredi orannının ise yaklaşık %3 olması beklenmektedir. Garanti Bankası ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu hesaplarında yakın izlemeye (grup II) aldıklarını açıklamıştır.
İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): İş Bankası 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında %4,1 büyüme ve %10,2 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi sektör beklentisi doğrultusunda %13 – 14 olarak hedeflenmiştir. Banka, net faiz marjının %4,2 – %4,4 oranında olmasını beklerken, sermaye yeterlilik rasyosunun %14’ten yüksek olacağını beklemektedir. Sorunlu kredi rasyosunun ise %3’ten düşük olması beklenirken, ortalama aktif karlılık beklentisi %1,6 -%1,7 olmuştur. Banka net ücret ve komisyon gelirlerinde 2018 yılında %15’in üzerinde artış öngörürken, operasyonel giderlerde ise %13-14 oranında artış beklemektedir. Özel karşılıklarda ihtiyatlı davranan bir banka oldukları için TFRS 9’un bu açıdan negatif bir etkisinin olmaayacağı hatta karşılık iptali dahi olabileceği ancak bazı onaylardan sonra bu durumun netleşeceği belirtildi. Son olarak, İş Bankası ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu hesaplarında yakın izlemeye (grup II) aldıklarını belirtmiştir.

Logo Yazılım (LOGO, Nötr):

Bağlı ortaklığı TotalSoft, ABS’yi satın almak ve birleştirmek amacıyla ön anlaşma imzalamıştır.

Petkim (PETKM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif):

Petkim Petrokimya Holding AŞ (PETKİM) tarafından, SOCAR Türkiye Enerji AŞ (STEAŞ) ile Rafineri Holding AŞ hisselerine ilişkin hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandığı duyuruldu. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Petkim Petrokimya Holding AŞ ile hakim ortağı STEAŞ arasında yapılan görüşmeler neticesinde STEAŞ’tan Rafineri Holding AŞ’nin %30 payının 720mn USD karşılığında alınması yönünde bir hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandığı belirtildi.
Trakya Cam (TRKCM, Sınırlı Pozitif): Şirket, yurtiçi arz – talep dengesi tahmiini paralelinde üretim kapasitesinde artış sağlanması ihtiyacına yönelik olarak, bağlı ortaklıklarından Trakya Polatlı Cam Sanayii A.Ş. / Polatlı Fabrikasında toplam sabit yatırım tutarı 122,8mn USD, işletme sermayesi gereksinimi dahil toplam yatırım tutarı 126,6mn USD olarak öngörülen “TR 8 Polatlı Düzcam Hat Yatırımı’nın” gerçekleştirilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Turkcell (TCELL, Nötr), Galatasaray (GSRAY, Nötr):

Galatasaray Kulübü, Turkcell ile iş birliği anlaşması imzalanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, gerçekleştirilecek iş birliği anlaşması nedeniyle 12 Ocak Cuma günü Türk Telekom Stadı’nda bir imza töreni yapılacağı aktarıldı.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.