Ana Sayfa GÜNDEM Global Piyasalara Bakış 10.01.2018

Global Piyasalara Bakış 10.01.2018

171
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

Güne ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarında yükseliş ve Çin enflasyon verisi ile başlıyoruz. 2018 yılı global strateji raporumuzda değindiğimiz üzere ABD 10 yıllıklarında yıl sonuna kadar 100 baz puanlık artış görülmesi için tüm koşulların mevcut olduğunu görüyoruz. Burada:

– Global ekonominin 2008 yılından bu yana ilk defa potansiyelinin üzerinde büyümesi
– Fed’in bilanço küçültmesi süreci kapsamında piyasadan yeni tahvil almaması, bilançosunda bulunan tahviller arasında vadesi gelenlerden elde ettiği nakiti kısmen yeniden yatırıma tabi tutması
– Pozitif çıktı açığı ve aşırı ısınan ekonominin en geç Nisan ayından itibaren hızlı enflasyon yaratma sürecine girmesi beklentimiz
– ABD vergi reformu kapsamında önümüzdeki 10 yılda ABD bütçesinin 1.5 trilyon dolar açık vermesi beklentisi

etkili oluyor. 2018 yılı görünümünü belirlerken ABD 10 yıllıklarında majör hareketin Nisan ayı sonrasına kalabileceğini varsaymış ve Nisan’dan sonra dolarda güçlenme beklediğimizi belirtmiştik. Ancak son günlerde görülen artış ve enflasyon beklentilerinde yaşanan yükseliş, beklentilerin erkene çekildiğini gösteriyor. Burada varsayımlarımızı değiştirmemiz ve beklentilerimizi yılın ilk çeyreğine çekmemiz için 10 yıllıklarda belirli kritik seviyelerin aşılması gerekiyor. Diğer bir deyişle bu seviyeler aşılır ise piyasa dalgalanması başlayabilir. Peki nerede yer alıyor bu seviyeler?

Global büyüme değişkenlerinden (Çin, Avrupa büyümesi, işsizlik oranları ve PMI’lar) oluşan ABD 10 yıl faiz modelimizin üst bandı %2,72 civarında yer alıyor. ABD 10 yıllıklarının önceki zirvesi olan %2,63 ve daha önemlisi modelimizin üst bandı %2,72’yi geçmesi durumunda Dolar/TL, Euro/TL yukarı; BIST100, ons altın, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar aşağı yönde etkilenebilir. Her halükarda 2018 yıl sonu hedefimiz ABD 10 yıllıklarda %3,25-%3,5 aralığında yer alıyor. Diğer enstrümanlar ve tahminlerimiz için tıklayınız.
Dolar/TL’de mevcut düşüş trendi devam etse de, yeniden yükseliş trendine geçilmesi için 3,88’in geçilmesi gerekiyor. BIST100’de ise savunma hattı 113-114 bin aralığında yer alıyor.

Diğer önemli gelişmeler Çin tarafında yaşanıyor. Çin tüketici fiyatlarında beklentilerin (%1,9) altında (%1,8) bir artış görülüyor ki bu Çin otoritelerinin istediği bir durum. Ancak üretici fiyatlarında, yükselen akaryakıt (petrol) maliyetlerinin de etkisiyle %4,9’luk bir artış var. Dün Çin Merkez Bankası tarafından Yuan fixing metodolijisinin değişmesi Çin otoritelerinin Doların değerlenmesinden çekinmediklerini gösteriyor. Diğer bir deyişle global risk iştahının halen güçlü kaldığı bu ortamda (ABD 10 yıllıkları %2,7 altında kaldığı sürece) Yuan devalüasyonu PBOC tarafından istenmiş olabilir.

Bugün… Güney ve Kuzey Kore yetkilileri Şubat ayında yapılacak Kış olimpiyatlarında beraber katılma konusunda bir araya geliyorlar. Bu girişim iki ülke arasında 2015 yılından bu yana görülen ilk yakın temas olarak nitelendirilebilir. Kuzey Kore konusu 2018 yyılında jeopolitik bir risk unsuru olmaktan çıkabilir.
İngiltere sanayi üretimi yayımlanıyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.