Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ İş Bankası 2018 Yılı Beklentileri

İş Bankası 2018 Yılı Beklentileri

180
Paylaş

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı İş Bankası 2018 Yılı Beklentileri raporu aşağıda yer almaktadır:

İş Bankası 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında %4,1 büyüme ve %10,2 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi sektör beklentisi doğrultusunda %13 – 14 olarak hedeflenmiştir. Kredi büyümesinde TL kredilerde %14 – 15, YP kredilerde( USD) %5 – 6 artış beklenmektedir. TL kredi büyümesi beklentilerinde Kredi Garanti Fonunda açılan kaynakların yeniden kullanılmasının bulunmadığı, bu durumun yukarı yönlü potansiyel oluşturabileceği de ifade edilmiştir. Mevduatlarda ise TL mevduatlarda %17-18 oranında büyüme öngörülürken, YP mevduatlarda (USD) %3-4 bandında bir artış hedeflenmiştir. Bu kapsamda, TL kredi mevduat oranında azalış beklenmektedir.

Banka, 2018 yılında net faiz marjının %4,2 – 4,4 oranında olmasını beklerken, swap düzeltilmiş net faiz marjı ise %3,7 – 3,9 olarak belirtilmiştir. Sermaye yeterlilik rasyosunun %14’ten yüksek olacağını beklemektedir. Sorunlu kredi rasyosunun ise %3’ten düşük olması planlanırken, ortalama aktif karlılık beklentisi %1,6 -%1,7 olmuştur. Banka net ücret ve komisyon gelirlerinde 2018 yılında %15’in üzerinde artış öngörürken, operasyonel giderlerde ise %13-14 oranında artış beklemektedir.

Devam eden dijitalleşme yatırımlarının bu yıl da süreceği belirtilirken, uzun vadede gider / gelir rasyosunun %40’lar seviyesine gerilemesi hedeflenmektedir. 2018 yılında söz konusu oran %43/45 oranında olması beklenmektedir. Diğer yandan, Banka, 1400 personelin digitalleşmenin etkisiyle operasyondan pazarlamaya kaydırıldığı ifade edilmiştir.

Banka, fonlama tarafında, 2018 yılında piyasa durumuna göre Eurobond ihracı yapma niyetinde olduklarını belirtti. Banka, geçen yılın karından %25 oranında temettü dağıtmayı planlarken, yüksek temettü dağıtma politikasını şu aşamada devam ettireceklerini belirttiler.

Özel karşılıklarda ihtiyatlı davranan bir banka oldukları için TFRS 9’un bu açıdan negatif bir etkisinin olmayacağı hatta karşılık iptali dahi olabileceği ancak bazı onayllardan sonra bu durumun netleşeceği Banka tarafından ifade edilmiştir. Banka, ayrıca Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu hesaplarında yakın izlemeye (grup II) aldıklarını belirtmiştir.

Genel olarak Banka’nın 2018 öngörüleri makul seviyelerde olup, hem makro öngörülerde hem de hedeflerinde ihtiyatlı yaklaşımı tercih etmiştir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece buraada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.