Ana Sayfa GÜNDEM Garanti Bankası 2018 Yılı Beklentileri

Garanti Bankası 2018 Yılı Beklentileri

230
Paylaş

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Garanti Bankası 2018 Yılı Beklentileri raporu aşağıda yer almaktadır:

Garanti Bankası 2018 beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, 2018 yılında aktiflerde %10 oranında artış beklemektedir. Krediler tarafında ise, TL kredilerde yaklaşık %14 – %15 oranında büyüme beklenirken, YP kredilerdeki (USD cinsinden) beklenti yatay olacağı yönünde olmuştur. Kredilerde, TL tarafta ticari kredilerde %17 artış öngörürken, ihtiyaç kredileri, kredi kartları ve konut kredilerinde ise sırasıyla %14,%13 ve %11’lik büyüme beklenmektedir.

Fonlama tarafında mevduatlara baktığımızda, TL müşteri mevduatında yaklaşık %15, YP müşteri mevduatında yaklaşık %5 oranında artış beklenmektedir. Banka, sendikasyon kredilerinde %100 yenileme olacağı öngörürken, piyasa koşullarına göre ek yabancı fonlama olabileceğini açıklamıştır.

Banka swap düzeltilmiş net faiz marjının TÜFE endeksli tahviller hariç 2018 yılında 2017 yılı ile yatay kalacağını beklemektedir. Görece düşük TÜFE beklentisine bağlı olarak TÜFE endekslilerin bu yıl net faiz marjına olumsuz etki yapacağı ifade edilirken, TÜFE’deki %1’lik değişiklik net faiz marjında 8 baz puanlık etki ettiği belirtilmiştir.

Ortalama özkaynak karlılığının %16,5’ten yüksek olacağı hedeflenirken, aktif karlılığın %2,2’den yüksek olması beklenmektedir. Takipteki kredi oranının ise yaklaşık %3 olması beklenmektedir. Güçlü tahsilatların ise devam edileceği belirtilirken, takipteki kredi satışı piyasa koşullarına göre devam edeceği belirtilmiştir.

Banka, net ücret ve komisyonlarında %11-12 yıllık büyüme beklerken, operasyonel giderlerin TÜFE’den düşük olacağını öngörmektedir.

Garanti Bankası Türk Telekom’un ana hissedarı Otaş’ın kredisini 2017 yılsonu hesaplarında yakın izlemeye (grup II) aldıklarını açıklamıştır. Banka TFRS 9’a geçişin ardından yeterli karşılık rezervlerinin olduğunu, diğer taraftan serbest karşılıklarla ilgili olarak henüz karar verilmediğini belirtmiştir.
Genel olarak Banka’nın 2018 öngörüleri makul seviyelerde olup beklentiler dahilindedir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.