Ana Sayfa GÜNDEM Çiftlik Bank, Bir Saadet Zinciri Oluşturma Teşebbüsüdür

Çiftlik Bank, Bir Saadet Zinciri Oluşturma Teşebbüsüdür

232
Paylaş

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,”Çiftlik Bank, Sanal anlamda bir ‘Saadet Zinciri’ oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor” ifadelerini kaydetti.

Çiftlik Bank’ın faaliyetleriyle ilgili incelemeyi son aşamaya getirdiklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, “En son Çiftlik Bank’ın ‘bank’ kelimesinden dolayı biz 3 ay reklamlarını durdurmuştuk. 3 ay durdurma cezası vermiştik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumundan ‘bank’ kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor. Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk. Ama esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdik. Burada gerçekten bir ticaret var mı yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyorlar. Sanal anlamda bir ‘Saadet Zinciri’ oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonuçlandırırlar. Bunu da sizlerle paylaşırız” dedi.

Bakan Tüfenkci e-ticarette yapılan usulsuz işlemler için , “Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal alemde yüksek kar vaatleri sunarak, kimi oyun pazarladığını ifade ederek kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ve bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kar vaatleri sunarak, insanları aldattıklarını ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurduklarını daha sonra da bir iki yıl sonra kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibariyle dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz” sözlerini kaydetti.