Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Borusan Mannesmann Şirket Analizi

Borusan Mannesmann Şirket Analizi

256
Paylaş

Bizim Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Borusan Mannesmann Şirket Analizi aşağıda yer almaktadır:

Araştırma model portföyümüze dahil ediyoruz. Borusan’ın 2017 yılında yakalamış olduğu yüksek büyüme, %6,2 temettü verimi, doların TL karşısında özellikle 2017 son çeyrekte değer kazanması, petrol fiyatlarındaki artışın rafineri sondaj kulesi taleplerini artırması hisse için temel yatırım katalizörleri olarak öne çıkıyor. Uluslararası rakiplerinin altında bir çarpanla işlem görmesine rağmen FAVÖK büyümesi ve büyüme beklentisi rakiplerinin üzerinde yer alıyor.

Çelik boru ihracatı %6,9 artarak 1,4 milyon tona ulaştı. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise beşinci büyük çelik boru üreticisi konumunda olan Türkiye çelik boru sektörünün, Avrupa Birliği bölgesine gerçekleştirdiği ihracat 2017 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,6 oranında artış göstermiştir. Dikişli çelik boru ihracatında ilk sırayı Irak alırken bu ülkeyi Romanya, ABD, İngiltere ve Almanya izlemiştir

Petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi sektörü destekliyor. Petrol fiyatlarının 2016 yılının ilk çeyreğinde son 12 yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle birlikte, ABD sondaj ve kuyu borusu talebine yön veren petrol kuyu sayısı, son 30 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.2016’nın ikinci yarısında petrol fiyatlarının yükselmeye başlamasıyla kuyu sayılarında artış yaşanmıştır. Petrol fiyatlarında gözlemlenen bu ılımlı seyir ABD petrol ve kuyu sayısında artışı tetiklemiştir. Borusan’ın ABD pazarına yönlendirdiği sondaj borusu satışlarının performansını ve şirketin ABD’deki bağlı ortaklığının karlılığını olumlu etkileyen bu durumun, petrol fiyatlarında majör bir gerileme beklemediğimiz 2018 yılında da devam edeceğini öngörmekteyiz.

Güçlü mali veriler. 3Ç17’de %62 ciro, %79 FAVÖK büyümesi yakalayan BRSAN’ın 2017’nin ilk 9 ayında cirosu %40 artışla 2.020,6 milyon TL olurken FAVÖK %40 artışla 283 milyon TL olmuştur. Mali tablolarını dolar bazlı tutan ama TL bazlı raporlama yapan Borusan doların TL karşısında yükselmesinden operasyonel olarak olumlu etkilenmektedir. ABD’dekii bağlı ortaklığı Borusan Mannesmann Pipe’n petrol fiyatlarının etkisiyle satış hacminin artması ve doların TL karşısında değer kazanması şirketin karlılığını artıran en önemli gelişmedir. 2016 yılının ilk 9 ayında satış gelirlerinin %59’u yurtdışından kaynaklanırken 2017 yılının ilk 9 ayında bu oran %67’ye yükselmiştir. Şirketin net karı ise 2017 üçüncü çeyrekte %194 artışla 64,8 milyon TL olurken 9 aylık net karı %106 artışla 184 milyon TL kaydedilmiştir.

2017’de yüksek temettü verimi. Son altı yılın tamamında temettü dağıtan Şirket, 2017 yılında %6,2 verim ile 84 milyon TL temettü dağıtmıştır.

Kagan AŞIK
Bizim Menkul Değerler A.Ş.
bmd.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlıığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.