Ana Sayfa PİYASALAR Çin Tahvil Haberinin Sahte Olabileceği Açıklaması Piyasaları Sakinleştirdi

Çin Tahvil Haberinin Sahte Olabileceği Açıklaması Piyasaları Sakinleştirdi

204
Paylaş

Çin’in yaptığı yeni açıklama, dün “ABD tahvil alımlarının azaltılması veya durdurulması tavsiyesi” haberinin yanlış bir kaynağa dayandırıldığı ve sahte haber olduğu yönünde. Dolayısıyla yalanlanmış oldu. Çin’in ABD tahvillerinden neden çıkmayacağını dünkü analizlerimizde detaylandırmıştık. Çin’in elindeki ABD tahvilleri 1,2 trilyon USD tutarında. Böylesine devasa bir pozisyonu boşaltmak kolay değil. Ancak tabii faizin yükselmesini, yani tahvillerin değer kaybetmesini bekliyorsa kısa vadeli ABD hazine bonolarında bir miktar satış yapması da normal bir hareket olur.

Dünkü haberin USD’ye küresel çapta değer kaybettirmesinin nedeni ise; 3,1 trilyon USD FX rezervine sahip Çin’in rezervlerinde USD ağırlığını diğer para birimlerine aktarması endişelerini artırması idi. USD bilindiği gibi dünyanın en büyük rezerv parası ve başka bir para biriminin USD’nin elinden bir numaralı rezerv para konumunu alması beklenen bir şey değil. Hem ekonomik büyüklük, hem dünyanın en derin ve likit piyasalarına sahip olması, hem de piyasa dostu ekonomik yaklaşımı (serbest ekonomi) ve demokratik yapısı çerçevesinde; bu özelliklerin hepsine sahip olmayan ve hepsinde ABD’nin arkasında kalan diğer para birimleri bu ünvanı ele geçiremez. IMF tarafından yakın zamanda SDR sepetine dahil edilen CNY’in ise hala belli oranda USD-pegged olması, ekonominin ve piyasanın yeterince liberalize olmaması ve Çin’in demokratik olmayan yönetim ve hukuk yapısı çerçevesinde rezerv para olması bu şartlarla çok zor. Dolayısıyla USD’ye bu kadar ihtiyaç varken, Çin ne USD’den ne de UST’den çıkamaz.

Enver ERKAN

Araştırma Müdür Yardımcısı

KapitalFX / Reel Kapital Menkul Değerler

www.kapitalfx.com

[email protected]

 

***

Yasal Uyarı

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracıı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.