Ana Sayfa GÜNDEM Global Piyasalara Bakış 12.01.2018

Global Piyasalara Bakış 12.01.2018

152
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

Almanya koalisyon görüşmelerinin Euro/Dolar üzerindeki etkisi sınırlı kalıyor… Almanya’da Merkel’in partisi (CDU) ile eski koalisyon ortağı Sosyal Demoktratlar (SPD) arasında dün gece geç saatlere kadar devam eden koalisyon görüşmelerden hala bir sonuç çıkmış değil. Önümüzdeki günlerde iki tarafın anlaştığını görsek bile SPD’nin 21 Ocak tarihinde yapılacak parti kongresinde olası bir koalisyon için onay alması gerekebilir. Almanya’da 24 Eylül tarihinde yapılan seçimlerde CDU %32 oy oranı ile seçimi kazanmış ancak o tarihten bu yana kendine koalisyon ortağı bulamamıştı. Burada göçmenlik karşıtı politikaları savunan aşırı sağ parti AfD’nin %12,6 oranında oy alarak dengeleri bozması ana etken oldu. CDU, Yeşiller ve diğer partileri de koalisyon için ikna etmiş değil. Haberler Euro/Dolar tarafında ise pek önemsenmiyor. Alman ve ABD 10 yıllık tahvil reel faiz farkları Ocak başından bu yana Almanya lehine kapanıyor. Burada ABD büyümesi fiyatlamasının tamamlanması ve enflasyon fiyatlamasına geçilmesi etkili oluyor. Euro tarafında ise büyüme fiyatlamaları (reel faiz) tamamlanmış değil. Dün yayımlanan ABD üretici fiyat artışının beklentilerin altında kalması, ECB tutanaklarında Euro bölgesi ekonomisine dair olumlu beklentilerin belirtilmesi de Euro/Dolar pozitif. Paritede 1,2090 seviyesi üzerinde kapanışlar 1,25’lere hareketi destekleyebilir.

Brezilya kredi notu kararı piyasa etkisi sınırlı oldu… Brezilya’nın kredi notu S&P tarafından bir not indirilerek “BB-” seviyesine çekildi. Halihazırda yatırım derecesinin iki basamak altında yer alan ülkenin kredi notunda indirimin piyasa etkisi sınırlı oldu. Brezilya reali dolar karşısında değer kazancını sürdürüyor. S&P kararında geciken sosyal güvenlik reformlarını gerekçe gösterdi.

Dudley de aşırı ısınma dedi… Fed New York Başkanı Dudley, ABD vergi reformunun 2018-19 yıllarına büyümeye ciddi anlamda destek vereceğini, ekonominin “aşırı ısınma” riskinin arttığını belirtti. Bu nedenle Fed’in önümüzdeki dönemde faiz oranlarında arttışının gerekliliğine değindi.

Ons altında yukarı yön güçleniyor, tahminlerimizi revize ediyoruz… Ons altın tarafında önemli dirençler (1323) kırıldı ve yukarı yön güçlenerek devam ediyor. Yıl başında yaptığımız tahminlerde ABD faiz oranlarında artışın ons altını negatif etkileyebileceğini öngörmüştük. Ancak faiz oranlarının bileşenlerine bakıldığında ons altın ile ters hareket eden reel faiz yerinde sayarken, enflasyon beklentileri ivmeleniyor. Sözün özü ons altın ABD enflasyonunda beklenen yükselişe karşı koruma olarak yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Ons altında 2018 yıl sonu beklentilerimizi yukarı yönde (1290 dolar) revize ederken, kısa vadede 1342 ve 1357 ve 1364 dolar bölgeleri potaya giriyor. Detaylı analiz için tıklayınız

Bugün.. Haftanın önemli verileri bugün yayımlanıyor.

Türkiye Kasım ayı ödemeler dengesi raporu yayımlanıyor. Kasım ayında 3,85 milyar dolar cari açık verilmesi bekleniyor.

16:30’da ABD Aralık ayı TÜFE verisi yayımlanıyor. Piyasa etkisi nötr olaabilir…. Dün yayımlanan ÜFE’nin beklentilerin altında kalması gözleri TÜFE (CPI) verisine çevirdi. Beklenti ana kalemde aylık %0,1, çekirdekte aylık %0,2 artış olması yönünde. Çekirdekte yıllık artışın %1,7 civarında gelmesi öngörülüyor. Kasım ayında sürpriz bir şekilde gerileyen giyim ve uçak bileti fiyatlarında bu ay toparlanma görülebilir. Ancak bu toparlanma ile birlikte çekirdek CPI’ın beklentiler dahilinde %0,2 gelmesini öngörüyoruz (Dolar/TL ve BIST100 nötr). CPI’da Mart ayında yayımlanacak Şubat ayı verisi ile birlikte belirgin baz etkisi ortadan kalkıyor. O tarihe kadar CPI’da bir canlanma beklemek doğru olmayabilir. Ortalama saatlik ücretler ise Şubat ve Nisan ayında yayımlanacak veriler ile yukarı yönde sürpriz yapabilir. Core PCE’de ise Mart-Nisan ayları ile birlikte yükseliş başlayabilir.

16.30’da ABD perakende satışlar verisi yayımlanıyor… Toplam satışlarda %0,5, GSYİH’ye dahil olan kalemde %0,4 artış öngörülüyor. Mağaza zincirlerinin satış rakamları Aralık ayında da olddukça iyi ve çekirdek (%0,4) rakam artış beklentisini teyit ediyor. Toplam satışlarda ise, benzin fiyatlarında görülen bir miktar gerileme nedeniyle beklentinin (%0,5) altında bir sonuç ile karşılaşabiliriz. Perkande satışlar verisi, eşzamanlı olarak yayımlanan CPI verisinin arka planında kalabilir, bu nedenle piyasa etkisi sınırlı olabilir.

JP Morgan, Wells Fargo ve Blackrock bilançoları yayımlanıyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmaayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.