Ana Sayfa GÜNDEM Cari Açıkta Yine En Büyük Kalem Dış Açık Oldu

Cari Açıkta Yine En Büyük Kalem Dış Açık Oldu

172
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Cari İşlemler Verisi Değerlendirmesi aşağıda yer almaktadır:

Cari işlemler açığı kasım ayında beklentilerin bir miktar üzerinde 4.2 milyar $ seviyesinde geldi. Beklentiler 3.8-3.9 milyar $ seviyesindeydi. Bu veri ile birlikte Ocak-Kasım dönemine ait 11 aylık cari açık 39 milyar 393 milyon $ oldu. Geçen yılın aynı döneminde 28 milyar 652 milyon $ seviyesinde gerçekleşmişti. Yıllık bazda cari açık %37 artmış görünüyor.

Cari açıkta yine en büyük kalem dış açık. Ancak finansman tarafı ise nerdeyse en zayıf ay olarak gerçekleşmiş. Öncelikle 2017 yılında ilk defa portföy çıkışı oluşmuş. Kasım ayında 1.333 milyon $ çıkış gerçekleşmiş. 2017 yılında ilk çıkış olan ay oldu. Doğrudan yatırımlar kasım ayında 306 milyon $ olurken, diğer yatırımlardan 501 milyon $ giriş gerçekleşmiş. Net hata noksan kaleminden ise 813 milyon $ giriş görünüyor. Bu dört kalemden kasım ayında sadece 1.339 milyon $ finansman sağlanmış. Geri kalan miktar ise TCMB rezervlerinden karşılanmış. TCMB rezervleri kasım ayında 3.900 milyon $ azalmış.

Genel olarak kasım ayı cari açık verisini olumsuz ve Finansman tarafı en zayıf veri olarak değerlendirebiliriz. 2017 yılını 40 milyar $ çevresinde tamamlayacağız görünüyor. 2018 yılında ise hem dış ticaret açığı hem de petrol fiyatlarının yükselmesi nedeni ile cari açık daha yüksek oluşabilir.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ssonuçlar doğurmayabilir.