Ana Sayfa PİYASALAR AK Yatırım, Ons Altın ve Euro/Dolar’ı Yukarı Bekliyor

AK Yatırım, Ons Altın ve Euro/Dolar’ı Yukarı Bekliyor

227
Paylaş

AK Yatırım:Ons altın ve Euro/Dola’da Orta vadeli tahminlerimizi yukarı yönde revize ediyoruz.

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Ons altın ve Euro/Dolar Değerlendirmesi aşağıda yer almaktadır:

2018 yılı global stratejimiz oluştururken, global büyümede aşırı ısınma dönemine girildiğini belirtmiş ve global piyasaların temel taşını oluşturan ABD 10 yıl vadeli faiz oranlarının o dönemdeki %2,4 seviyesinden yaklaşık 85-100 baz puan yükselerek 2018 sonunda %3,25-%3,50 aralığına ulaşabileceğini belirtmiştik. Bu tahminlerimiz ons altın için negatif bir senaryoya işaret ediyordu.

Ancak son gelişmeler tahminlerimizin tersi yönde kuvvetli bir harekete işaret ediyor. Buradaki gelişmeleri anlamak için faiz oranını oluşturan iki temel bileşeni, enflasyon ve reel faizi ayrı ayrı incelemek gerekiyor. Bloomberg ve piyasa hesaplamalarında hepinizin yakından bildiği (1+enflasyon beklentisi)*(1+reel faiz) = (1+ABD faiz oranı) olarak tanımlanan fisher denkleminin basit hali kullanılıyor. Örneğin 10 yıl vadeli ABD tahvil faizinden 10 yıl vadeli ABD enflasyona endeksli tahvil faizini çıkarırsanız 10 yıl vadeli enflasyon beklentisini (breakeven rate) buluyorsunuz. Mevcut durumda ABD 10 yıl vadeli faiz oranı %2,54 seviyesinde. Yatırımcısını enflasyona karşı koruyan enflasyona endeksli tahvil ise %0,53 getiri oranı ile işlem görüyor. İkisinin farkı – yani enflasyon beklentileri %2,01 civarında.

Bu kadar detay bilgi yeterli diyelim. ABD faizlerini bileşenlerine ayırırken farklı bir tanımlama yapıp ons altın dostu ve ons altın düşmanı olarak ikiye de ayırabilirdik. Büyümenin fiyatlandığı dönemlerde ABD reel faizleri altın için düşman (ters korelasyon) niteliğini korumaya devam ederken, enflasyonun artışa geçtiği dönemlerde (enflasyon beklentisi -dost) yatırımcıların altın tercihleri pozitife dönüyor.

Ons altın son dönemde ABD reel faizleri yerine enflasyon beklentilerini takip etmeye başladı.. Yatırımcılar 2018 yılı ABD enflasyon artışına karşı korunmak amacıyla altın pozisyonlarını artırıyorlar…

Peki Aralık ayında yayımladığımız 2018 tahminlerimizde ABD enflasyonunda yükseliş beklememize rağmen neden ons altında aşağı yön tahmin etmiştik? Raporumuzu okuyanların belki de akklında kalan en önemli kavram “çıktı açığı” olabilir. Bir ekonominin potansiyelinin üzerinde büyümesi, diğer bir deyişle “aşırı ısınma” olarak da tanımlanabilecek pozitif çıktı açığı dönemleri dünyada en son 2004-2008 yılları arasında görülmüştü. Bu dönemde yükselen enflasyona yükselen reel faizler eşlik etmişti. Aynı dönemde Fed faiz oranları yükselirken ons altın da yükseliş göstermişti.

2004-2007 yılları “pozitif global çıktı açığı” dönemi – FED faiz oranı, ons altın, ABD enflasyonu ve reel faizin seyri, benzer bir senaryo yaşanabilir…

Aralık ayı ve bu yılın ilk günlerinde ise 2004-2007 yıllarından farklı olarak ABD reel faizlerinde daha yatay bir seyir görülürken ABD enflasyon beklentileri ve açıklanan enflasyon (CPI) yukarı seyrini sürdürüyor. Bu görünüm ons altın için beklentimizden daha pozitif.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeller yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.