Ana Sayfa GÜNDEM ABD’de Enflasyonun İlk İşaretleri Geliyor

ABD’de Enflasyonun İlk İşaretleri Geliyor

138
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı ABD’de Enflasyonu Değerlendirmesi aşağıda yer almaktadır:

ABD verileri yayımlandı. Enflasyonun ilk adımlarını görüyoruz. Aralık ayında çekirdek fiyatlarda aylık olarak beklentinin (%0,2) üzerinde (%0,3) artış görülüyor. Perakende satışlar beklentilerin altında gelse de, otomobil hariç satışlarda olumlu performans var.

Perakende satışlar Kasım ayı verileri ise belirgin şekilde yukarı yönde revize edilmiş. Ekonomik aktivite olumlu. Verinin ilk etkisi ons altın, Euro/Dolar, BIST100, Sterlin/Dolar negatif, Dolar/TL pozitif olsa da, ilk etkinin terse dönebileceğini düşünüyoruz.

CPI’da Mart ayında yayımlanacak Şubat ayı verisi ile birlikte belirgin baz etkisi ortadan kalkıyor. Ortalama saatlik ücretler ise Şubat ve Nisan ayında yayımlanacak veriler ile yukarı yönde sürpriz yapabilir. Core PCE’de ise Mart-Nisan ayları ile birlikte yükseliş başlayabilir. 2018 yılı ABD, Euro bölgesi ve Japonya’da enflasyon ve büyümenin birlikte yükseldiği bir dönem görebiliriz. Ancak enflasyonda ilk kıvılcımın ABD tarafında atılacağını düşünüyoruz.

Yıl boyunca Fed faiz artırımları ile eş zamanlı olarak ons altın ve gelişmiş ülke hisse senetleri yukarı yönde güçlenmeye devam edebilir (2004-2008 senaryosu). Ancak Fed fiyatlamaları gelişen ülke borsaları ve kurları tarafında olumsuz fiyatlanabilir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.