Ana Sayfa PİYASALAR Emtia Analizi -EUR/USD,Ons Altın & Gümüş

Emtia Analizi -EUR/USD,Ons Altın & Gümüş

1070
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı EUR/USD,Ons Altın & Gümüş Analizi aşağıda yer almaktadır:

EUR/USD Analizi
Euro/Dolar haftalık grafikte alçalan trendin yakınlarına doğru gelmiş durumda. Kurun kritik bir noktaya doğru yükseldiğini belirtmekte fayda var. Geçen hafta ECB tutanakları ve Almanya koalisyon ön görüşmelerde mutabakat sağlandığı haberlerinin yarattığı olumlu etki, Euro’ya yaradı. Öyle ki, ABD enflasyonundaki canlanma emareleri piyasa trendini tersine çevirmeye yetmedi. Kurda şimdilik alçalan trendin geçtiği 1.23 seviyesini izlemeye devam ediyoruz. Haftalık grafik olması nedeniyle bu seviyenin üzerindeki seyirlerde biraz zorlanma yaşanabilir ve direnç bölgelerinde zayıflamalar olabilir. Bugün ABD’de Martin Luther King günü nedeniyle piyasalar kapalı. Yarın piyasa normalleştiğinde hareketleri daha net izleme şansımız olacaktır. Günün devamında açıklanacak majör bir veri bulunmuyor.
Teknik Analiz: Euro/Dolar kuru haftalık grafikte alçalan trend eğilimini sürdürüyor. Trend yaklaşık 1.23 seviyesinden geçmekte. Haftalık grafik olması nedeniyle trendin yukarı yönde tam olarak kırıldığından bahsedebilmemiz için birkaç gün bu seviye üzerini teyit etmesini beklemekte fayda var. 1.23 seviyesinden yukarı yönlü kırılma gerçekleşmesi halinde önümüzdeki günlerde 1.2590 seviyesine doğru yukarı yönlü eğilim hız kazanabilir. Buna karşın alçalan trend kırılmakta zorlanması halinde momentumda yavaşlama oluşabilir ve ilk etapta 1.2090 destek seviyesine doğru gevşeme oluşabilir. Paritenin geldiği nokta önemli bir yer olduğundan dolayı izlemede kalmakta fayda var.
Dirençler: 1.2300 / 1.3590 / 1.2660
Destekler: 1.2090 / 1.2000 / 1.1960

Ons altın sabah saatlerinden bu yana önemli bir fiyat hareketi izlemedi. 1336$ seviyesine güne başlayan ons altın 1342$ çevresindeki seyrine devam ediyor. Gün içinde 1344.69$ seviyesine kadar yükselen kıymetli metal üzerinde doların verdiği kayıpların etkisi büyük. Dolar endeksi 90.27 seviyesine kadar geriledi ve anlık olarak bu seviyenin üzerinde işlem görüyor. Bugün ABD piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle önemli bir haber akışı yer almadığı müddetçe ons altın kararsız fiyat hareketine devam edebilir.
Teknik Analiz: Ons altın 1342$ seviyesine yakın bir noktada şekilleniyor. Bu seviyenin üzerinde uzun vadeli kapanışlar sergilemesi yukarı yönlü hareketin devam etmesi adına önem arz ediyor. Fakat teknik göstergelerin aşırı alım gelmesi durumu göz önüne alındığında ons altın yukarı yönlü hareketinde direnç noktalarında yorulmalar yaşayabilir. 1342$ seviyesinin üzerinde kısa vadeli en yakın direnç noktası olarak 1350$ seviyesi izlenebilir. Buna karşın aşağıda 1334$ seviyesi en yakın destek konumunda ve satışlar bu seviyenin altına devam etmediği müddetçe yukarı yönlü isteğini koruyabilir.
Altın
Dirençler: 1350 / 1360 / 1372
Destekler: 1334 / 1327 / 1312
Gümüş
Direnç: 17.45 / 18.00 / 18.50
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yattırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.